OBCHODY STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI W OPOLSKIM ELEKTRYCZNIAKU

flaga polski

SPORTOWO, ARTYSTYCZNIE, MATEMATYCZNIE, AKTYWNIE!
OBCHODY STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI W OPOLSKIM ELEKTRYCZNIAKU

Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków; setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do organizowania różnych imprez, które podkreślą wagę tego jubileuszu. W Elektryczniaku uczniowie i nauczyciele podjęli wiele działań dla uczczenia odzyskania niepodległości.

Pierwsza okazja pojawiła się podczas obozu integracyjnego dla uczniów klas pierwszych, podczas którego odbył się Bieg na 100-lecie odzyskania niepodległości. 19 września o godzinie 11.11, w pełnym słońcu, ponad stu uczniów oraz kilku nauczycieli, dopingowanych przez pozostałych uczestników „Adaptaciaka”, wystartowało w Szkolnym Biegu Niepodległości. Dla niektórych uczestników akcji dystans okazał się sporym wyzwaniem, jednak pomysł, aby radosnym biegłem uczcić to radosne wydarzenie, zmobilizował nawet tych mniej wytrzymałych.

Wcześniej wszyscy uczestnicy wyjazdu integracyjnego Elektryczniaka, ubrani w koszulki białe i czerwone, utworzyli flagę Polski. W biegu pojawił się kolejny motyw patriotyczny, gdyż trzech najlepszych sportowców Szkoły przebiegło dystans z flagami narodowymi.

Każdy z uczestników Biegu Niepodległości ukończył dystans, lecz nie rywalizacja była jego celem, a integracja uczniów oraz promowanie biegu jako najprostszej formy ruchu. To akcji włączyli się również nauczyciele i dyrekcja. Dwie spośród siedmiu uczestniczących klas pierwszych pobiegły w 100 procentowym składzie osobowym, a klasa informatyczna dodatkowo ze swoim wychowawcą, za co została nagrodzona pamiątkowym pucharem. Według opinii startujących w Biegu Niepodległości Klas Pierwszych można stwierdzić, że impreza była bardo udana, a dla wielu uczestników była inspiracją do podjęcia regularnego biegania.

Dla uczniów uzdolnionych artystycznie został w Elektryczniaku zorganizowany Międzyszkolny konkurs fotograficzny „Maszyny niepodległej”. Tematyką konkursu są maszyny, które w ostatnim stuleciu zostały skonstruowane przez Polaków, wyprodukowane w Polsce lub są używane od 1918 roku i funkcjonują w naszym otoczeniu do dziś. Konkurs jest organizowany w ramach akcji „Dzieci i młodzież w hołdzie Biało – Czerwonej”, a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na koniec listopada. Maszyny niepodległej to także te, które nie podległy czasowi. Wydobycie ich piękna i niebanalne ujęcie tematu jest jednym z ważnych kryteriów oceny zgłoszonych na konkurs zdjęć. Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody rzeczowe, a najciekawsze spośród nich zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

W szkole, w której wszyscy uczniowie realizują matematykę na poziomie rozszerzonym, nie mogło zabraknąć akcentu matematycznego. Bardzo ciekawym pomysłem uczczenia stulecia odzyskania niepodległości stał się projekt nauczycieli matematyki 100 zadań na 100-lecie odzyskania niepodległości. W ramach konkursu uczniowie rozwiązują zadania z egzaminów maturalnych w trzech etapach: dwudziestolecia międzywojennego, z matur w latach 50-tych i 60-tych oraz w trzeciej turze zadania z lat 70-tych i 80-tych. Podczas tamtych egzaminów nie wolno było korzystać z kalkulatorów i tablic matematycznych. Tylko głowa… a często trzeba się mocno nagłowić, aby z sukcesem zakończyć zmagania z dawnymi zadaniami maturalnymi. Atrakcyjną nagrodę otrzyma uczeń, który rozwiąże poprawnie największą ilość zadań.

Także nauczyciele postanowili na swój sposób uczcić wyjątkową rocznicę. Grupa górskich pasjonatów z grona pedagogicznego zrealizowała projekt objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kuratorium Oświaty w Opolu Dach Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości. 29 września 17. nauczycieli Elektryczniaka (w tym Dyrekcja) zdobyli najwyższy szczyt Polski – Rysy.

Szkoła przyłączyła się również do Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie, wraz z uczniami ze wszystkich szkół z Polski, zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.