KSIĘŻYC ŚWIECI ZA DARMO

To tytuł sztuki pani Aldony Pydych, autorki wierszy dla dzieci, nauczycielki wychowania przedszkolnego i dyrektorki przedszkola nr 44 „Promyczek” w Opolu, którą uczniowie klasy 3ft z wychowawczynią p. Agnieszką Świsulską, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wystawili dla młodszych kolegów z „Promyczka”.

Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wyobraźni oraz dziecięcej wrażliwości, budowanie świadomości ekologicznej i kształtowanie nawyków racjonalnego zużycia energii. Ale chyba najważniejsze okazało się nawiązanie kontaktu z przedszkolem oraz dobra zabawa.

6 czerwca w przedszkolu na opolskim Metalchemie na widowni zasiadły trzy grupy maluchów ze swoimi nauczycielkami oraz zaproszeni goście: p. Dariusz Dobrowolski – dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Oplu, p. Krystyna Dworecka – zastępca naczelnika Wydziału Oświaty w Opolu, p. Renata Laskowska – kierownik pracowni zarządzania i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w RZPWE w Opolu, p. Kornelia Lysek – dyrektor przedszkola nr 22 „Bajkowa Rodzina” w Opolu.

Na scenie pojawiły się przedszkolne zabawki: miś, kotek, piesek i lalki w które wcielili się, z pomocą Michaliny (koleżanki z opolskiego „plastyczniaka”): Robert Czyżewski, Bartłomiej Kusza, Daniel Polok, Mikołaj Kubacki i Kacper Mazur. Odtwórcą tytułowej roli – księżyca, był Jan Jesionek, a pięknym, głębokim głosem ubarwił występ Damian Kleszcz. Przez cały czas trwania spektaklu wszystkie oczy małych widzów były wpatrzone w postaci grające na scenie. Dzieci niezwykle żywo reagowały na wszelkie przedstawiane zdarzenia, w niektórych momentach podpowiadały aktorom, dokańczały za nich kwestie.

Sztuka zrobiła też wrażenie na samej autorce, która nie ukrywała wzruszenia i nie szczędziła pochwał.

Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani PRZEDSZKOLNĄ ZUPĄ, co bardzo ucieszyło aktorów. „Bardzo brakowało mi takiej dobrej, prostej, przedszkolnej zupy”, mówi Janek Jesionek, grający tytułowy Księżyc.

Sztuka oraz wspaniała gra aktorska na najwyższym poziomie, zaprocentowały propozycjami kolejnych spektakli. Mamy już za sobą przedstawienie Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu, które uświetniło Noc Bibliotek w naszym mieście http://pedagogiczna.pl/2018/06/11/biblioteczna-noc-atrakcji/, a przed nami występ na oddziale dziecięcym WZSN w Opolu o którym napiszemy we wrześniu.