CZAR KRESÓW WSCHODNICH

czar kresow

25 maja 2018 r. delegacja Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczyła w konferencji popularnonaukowej Kresy we wspomnieniach zorganizowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu. W skład delegacji weszli: dyrektor Naszej Szkoły Dariusz Dobrowolski, Dariusz Dzionek- nauczyciel historii oraz dwóch uczniów: Szymon Gola z klasy 1 GT i Krzysztof Toch z klasy III AT.

 

Celem konferencji było przypomnienie historii kresowych miast i miasteczek, a zwłaszcza Lwowa i ludzi z nim związanych. Konferencja wpisała się w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, którą upamiętniamy w różnych formach przez cały bieżący rok. Konferencję otworzyła Zofia Godlewska- dyrektor ZSO Nr 1 w Opolu. Referaty wygłosili m.in.: prof. Barbara Kubis z Uniwersytetu Opolskiego, dr Stanisław Antoni Bogaczewicz z IPN we Wrocławiu i dr Bartłomiej Janicki z ZSO Nr 1.

Największe wrażenie na słuchaczach wywarło wystąpienie dr Bartłomieja Janickiego na temat Życia kulturalno-artystycznego Lwowa w okresie międzywojennym. Referat wzbogaciły sceny z dawnego Lwowa odegrane przez licealistów. Największymi brawami nagrodzono uczniów, którzy wcielili się w role dwóch słynnych lwowskich Batiarów: Szczepka i Tońka. Ostatnim aktem konferencji było uroczyste wręczenie nagród w VIII edycji Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Opolu.