Od przedszkola do inżyniera robotyki, czyli jak spełniamy marzenia

Opolski Elektryczniak to nie tylko nauka, szansa na wykształcenie i zdobycie dobrego zawodu, ale również pasje i zainteresowania. Sekcja robotyki z naszej szkoły spotkała się z przedszkolakami z Publicznego Przedszkola nr 25 w Opolu, aby pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom fascynujący świat robotów oraz jak można poprzez zabawę uczyć się i rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Bardzo ucieszyliśmy się z tego zaproszenia. Była to bowiem okazja do promowania robotyki, a taki cel przyświeca naszej szkole już od dawna. Po przybyciu do przedszkola rozłożyliśmy sprzęt, rozstawiliśmy stoliki, włączyliśmy roboty, złapaliśmy ostatni oddech i zaczęło się :).

Nagle salę wypełniła grupka dzieci chętnych do zabawy z robotami. Wszędzie było ich pełno Jedne grały na gitarze zbudowanej z klocków Lego, drugie bawiły się krokodylem poruszającym paszczą i wydającym groźne pomruki, jeszcze inne wystrzeliwały z Lego wyrzutni własnoręcznie wykonane papierowe samoloty, sprawdzały, czy nasz robot ułoży samodzielnie przemieszaną przez naszych milusińskich kostkę Rubika lub układały puzzle o tematyce robotycznej. Jeżeli komuś było mało, mógł powalczyć robotem sumo na arenie oraz sprawdzić swoje umiejętności sterowania Lego pojazdem poruszającym się wzdłuż czarnej linii. Duch współzawodnictwa udzielił się wszystkim, a w sali słychać było głośny doping koleżanek i kolegów. Oj śmiechu i emocji było co nie miara. A to wcale nie był koniec naszych zajęć w przedszkolu. W salach obok czekały na nas...kolejne grupy niecierpliwych przedszkolaków pragnących zobaczyć nasz pokaz. I jak tu nie kochać robotyki. Po intensywnych interaktywnych zajęciach przyszedł czas na budowę własnych robotów przez przedszkolaków. Z przygotowanych przez nich wcześniej m.in. pudełek kartonowych, kolorowego papieru, nakrętek, butelek i innych często niepotrzebnych w domu elementów mieli samodzielnie zaprojektować i zbudować robota przyszłości, który wykonywałby określone zadania. Z wypiekami na twarzy trzy grupy przedszkolaków przystąpiły do realizacji projektów. Ich kreatywność i pomysłowość mogłaby zaskoczyć niejednego z nas. Jak bowiem przyłączyć ręce do tułowia, jak zrobić antenkę, gdy jej nie mam, jakiego koloru włosy powinien mieć robot, czy można zrobić kółka z rolek po papierze toaletowym. Nasi uczniowie cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania przedszkolaków. Efekt ich pracy był imponujący. Powstało kilkadziesiąt niesamowitych konstrukcji, a wszystkich zaskoczył szczególnie jeden robot. Młody konstruktor umieścił w pudełku po butach, z którego zbudował głowę robota, małą lampkę na baterię budując tym samym robota ze świecącymi oczyma. Tak właśnie rodzą się wielkie talenty. Czas jednak nie stoi w miejscu i musieliśmy wracać do szkoły. Dzieci z wypiekami na twarzy machały do nas na pożegnanie. Nie martwcie się, jeszcze kiedyś was odwiedzimy. Nasze spotkanie w Publicznym Przedszkolu nr 25 w Opolu kolejny raz pokazało, jak dzieci poprzez zabawę oraz twórcze działanie mogą wzbogacać swoją wiedzę i wyobraźnię. Pokazy oraz warsztaty pozwalają bowiem wielu z nich na bliskie spotkania z nauką prezentowaną w niezwykle ciekawy i atrakcyjny sposób. A stąd już niewielki krok do wspaniałych odkryć i wynalazków. Warto inwestować w młodzieńczy zapał i entuzjazm oraz pomysłowość i otwartość.

W naszej szkole juz dawno odkryliśmy jak niezwykle ważne jest wykształcenie u dzieci, już od ich najmłodszych lat, umiejętności logicznego myślenia, analizy problemów oraz poszukiwania sposobów ich rozwiązania. Dlatego realizujemy we współpracy z wieloma instytucjami program wprowadzający przedszkolaków oraz uczniów szkół w fascynujący świat programowania, algorytmiki oraz robotyki. Od wielu lat prowadzimy w szkołach oraz przedszkolach, a także w innych instytucjach m.in. Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, Wrocławskim Centrum Badań EIT+, pokazy oraz szkolenia promujące robotykę oraz programowanie. Jesteśmy także współzałożycielami i organizatorami Opolskiej Ligi Robotów, unikalnego w skali kraju, a nawet Europy, przedsięwzięcia zrzeszającego miłośników robotyki. W obecnym czwartym sezonie OLR w siedmiu turniejach robotycznych bierze udział 69 drużyn z całego województwa opolskiego. Osiem naszych drużyn dzielnie walczy w Lidze o tytuł mistrzowski rywalizując z innymi w konkurencjach Lego Sumo, Lego Line Follower, Lego Konstruktor oraz Lego Way Finder (więcej na www.olr.edu.pl).

Umiejętności nabywane przez uczestników zawodów podczas konstruowania oraz programowania robotów są niezwykle pożądane w procesie kształcenia zawodowego, a zatem dla uczniów naszej szkoły, jej absolwentów oraz przyszłych pracodawców.

Przykładem może być nasza współpraca z firmą PROJEKT produkującą m.in. roboty przemysłowe (www.projekt.com.pl), która objęła patronatem naszą sekcję robotyczną, a nasza drużyna PROJEKT ROBO TEAM w zeszłym sezonie została mistrzem Opolskiej Ligi Robotów wygrywając kwalifikację generalną OLR oraz kwalifikacje w konkurencji Lego Sumo, Line Follower i Way Finder, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji Lego Konstruktor. Nasze drużyny zajęły także czołowe miejsca podczas poprzednich dwóch turniejów które odbyły się w naszej szkole oraz w Szkole Podstawowej TAK w Opolu. Wielu z naszych uczniów w tym roku szkolnym mogło wziąć udział w praktykach poznając "od kuchni" proces produkcji robotów przemysłowych. Kto wie może to przyszli inżynierowie budujący nowoczesne roboty.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych uczniów oraz w porozumieniu z pracodawcami i Politechniką Opolską organizujemy w szkole także dodatkowe zajęcia dla uczniów z programowania w języku Python oraz obsługi m.in. Arduino.

Chcielibyśmy aby nasi uczniowie już od pierwszej klasy nabywali wszelkich umiejętności niezbędnych podczas własnoręcznego konstruowania robotów z części elektronicznych z wykorzystaniem różnych platform, a następnie ich programowani. Aby poprzez swoją pasje i zabawę nauczyli się rozwiązywać problemy i stawiać im czoło. Jesteśmy głęboko przekonani, że zamierzony cel uda się osiągnąć mając na uwadze zaangażowanie uczniów oraz ich pierwsze konstrukcje, z których jedna brała udział w zeszłym roku na międzynarodowych zawodach robotów w Opolu i ukończyła swoją konkurencję na siódmym miejscu, co należy uznać za wielki sukces uczniów, bowiem była jedyną drużyną z technikum wśród innych drużyn reprezentujących wyłącznie uczelnie wyższe.