Maturzyści Opolskiego Elektryczniaka na Jasnej Górze

W środę 4 kwietnia 2018 r. około 100 Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka pielgrzymowało do jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości. Tegoroczna pielgrzymka naszej szkoły wpisała się w Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów z całego województwa opolskiego (ponad 1000 maturzystów z 21 szkół).

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godz. 8.20. W autokarze maturzyści zostali zapoznani z programem pielgrzymki, z historią jasnogórskiego sanktuarium oraz z dziejami naszej Ojczyzny, która tak mocno wpisana jest w historię Jasnej Góry.

Specjalne słowo do tegorocznych maturzystów skierował Dyrektor Opolskiego Elektryczniaka Pan Dariusz Dobrowolski podkreślając szczególny czas, w jaki wpisuje się tegoroczna pielgrzymka: „Pragnę zwrócić uwagę na tegoroczne okoliczności, są one bowiem szczególne. Jest to też czas wyjątkowy nie tylko przez fakt, że raz w życiu jedzie się na Pielgrzymkę Maturzystów, ale również ze względu na jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości”.

Pobyt na Jasnej Górze rozpoczęliśmy od pamiątkowego zdjęcia, a następnie był czas na modlitwę w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej. O godz. 11.30 w auli o. Kordeckiego rozpoczęła się konferencja, którą poprowadzili: ks. Łukasz Knieć (absolwent Opolskiego Elektryczniaka), diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz ks. Marcin Cytrycki. Wstępem do konferencji była ankieta, którą młodzież wypełniła przy pomocy swoich telefonów komórkowych. Pytania dotyczyły matury, lęku przed egzaminami, czy też swojej przyszłości.

Myślą przewodnią konferencji był właśnie temat strachu. Prowadzący nawiązywali do orędzia papieża Franciszka na 33. Światowy Dzień Młodzieży.

W czasie wolnym młodzież zwiedzała salę rycerską, skarbiec, bazylikę, mury obronne, arsenał, od wewnątrz bastion św. Rocha oraz muzeum.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w jasnogórskiej bazylice, którą biskup Andrzej Czaja odprawił w intencji maturzystów, a ks. Marcin sprawował w intencji uczniów klas maturalnych naszej szkoły oraz pracowników i grona pedagogicznego. Warto zwrócić uwagę, że oprawę liturgiczną stanowili uczniowie Opolskiego Elektryczniaka.

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły złożyli ofiarę na Mszę św. w intencji wszystkich maturzystów, całego grona pedagogicznego oraz pracowników Elektryczniaka, która zostanie odprawiona w 2 maja 2018 roku o godz. 7.00.

Maturzyści naszej szkoły pokazali się z jak najlepszej strony, zaprezentowali wysoką kulturę osobista i religijną. Każdy wrócił ubogacony duchowymi przeżyciami, czasem zatrzymania się i ofiarowania tych zmagań maturalnych.

Bardzo cieszę się, że Pielgrzymka Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka wpisuje się w tradycje naszej szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i towarzyszenie młodzieży w tym ważnym wydarzeniu.

Dyrektor Dariusz Dobrowolski