DZIELMY SIĘ SOBĄ. ELEKTRYCZNIAK POMAGA – PODSUMOWANIE PRZEDSIĘWZIĘĆ WOLONTARIACKICH

"Człowiek jest wspaniałą istotą
nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

- Jan Paweł II

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który obchodzony od 1986 z inicjatywy ONZ piątego grudnia, to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jest to też doskonały moment dla samych wolontariuszy i osób zaangażowanych w niesienie szerokorozumianej pomocy innym, aby pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

 

Do obchodów tych włączyła się aktywnie również nasza społeczność szkolna przygotowując uroczysty apel pod hasłem „Dzielmy się sobą. Elektryczniak pomaga” . Uroczystość ta została przygotowana i poprowadzona przez naszych członków szkolnego Koła PCK pod kierunkiem Pani Doroty Kulik-Nowak i wsparciu Pani wicedyrektor Beaty Peczeniuk. Apel składał się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona była promocji i wyróżnieniu naszych honorowych krwiodawców i wolontariuszy oraz prezentacji podejmowanych działań wolontariackich przez całą naszą społeczność szkolną w ostatnim czasie, przy wsparciu wielu nauczycieli, w tym Pani Beaty Peczeniuk, Doroty Kulik-Nowak, Katarzyny Mansfeld i Piotra Dobrowolskiego.

Druga część poświęcona była wyróżnieniu członków grup ratowniczych angażujących się w pracę Szkolnego Koła LOK prowadzonego przez Pana Edwarda Łakomego.

Uroczystość tą uświetniła obecność zaproszonych gości: Pani Moniki Feret - specjalisty do spraw promocji krwiodawstwa i krwiolecznictwa z RCKiK w Opolu, Pana Jerzego Cwynara Prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, Pana Janusza Mogilnickiego - Wiceprezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu oraz wygłoszone prelekcje. Pierwsza, wygłoszona przez Panią Dyrektor dr n. med. Iwonę Rajcę – Biernacką reprezentującą Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, poświęcona była „Honorowemu dawstwu krwi” oraz druga, poprowadzona przez Panią Elwirę Bury Prezesa Zarządu Opolskiego Oddziału Okręgowego PCK, zatytułowana „Warto pomagać”. Szczególną uwagę i uznanie wśród uczniów uzyskało wystąpienie Bartosza Wojtkowskiego chorującego na zespół Tourette'a, finalisty krajowego konkursu dla wolontariuszy „Ośmiu wspaniałych”, pomysłodawcy projektu, „Mam zespół Tourette'a i mi z tym dobrze" oraz koordynatora projektu „Tourette de Pologne”, którego celem jest pomaganie ludziom z tym syndromem i ich bliskim oraz obrona osób chorych przed wykluczeniem społecznym. Bartek jeździ z wykładami po całym kraju, opowiadając, jak się z tą nietypową chorobą żyje. Przyjął również zaproszenie do naszej Szkoły i przedstawił swoje przemyślenia i doświadczenia związane z pokonywaniem własnych ograniczeń.

Co to takiego jest zespół Turette’a? Jest to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje powtarzanie tych samych tików np. wyrzucanie przed siebie kończyn połączone z tikami głosowymi. Występują one w postaci seryjnych napadów, wielokrotnie w ciągu dnia. Często osoba z tym zaburzeniem czuje przymus wypowiadania czy wykrzykiwania wulgarnych słów, odczuwa potrzebę powtarzania tego co spotyka się z niechęcią i brakiem zrozumienia przez otoczenie zewnętrze - co z kolei przyczynia się do większej izolacji osoby chorej. Doświadczenie Bartka związane z brakiem akceptacji, może stać się doświadczeniem każdego z nas. Dlatego tak ważkie okazały się słowa prelegenta, że warto swoje ograniczenia przekuć na atuty.

W tym dniu nie zabrakło również wspaniałego akompaniamentu naszej orkiestry szkolnej pod przewodnictwem Pana Przemysława Ślusarczyka oraz znakomitych występów naszych uzdolnionych uczniów Grzegorza Kuryło z klasy 4E, który występował solo oraz w duecie z Lukasem Gogolem obecnym zwycięzcą konkursu „Mam talent”. Ogromnymi brawami został nagrodzony występ Marcina Kosek wraz z partnerką Julią Szaporów, wykonujących tańce latynoamerykańskie. Na szczególnie wyróżnienie zasłużyli również nasi szkolni elektoArtyści w składzie Michał Cekus, Łukasz Komandzik, Jakub Korniak, Jakub Jankowiak, którzy nadali naszej uroczystości nutę świątecznego nastroju i mocniejszego brzmienia. Ich występy to również jedna z form działań w ramach wolontariatu.

Podkreślenia również wymaga fakt, iż równolegle w trakcie uroczystego apelu na pierwszym piętrze odbywał się pobór krwi i kiermasz mikołajkowy oraz projekt związany z popularyzacją czytelnictwa w opolskim Elektryczniaku.

wolontariat podziekowanie 2017

Dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym krwiodawcom za udział w akcji w tym dniu, gdyż cieszyła się ona dużym zainteresowaniem bowiem do oddania krwi zgłosiło się 55 uczniów i łącznie oddało krew 45 w ilości 20250 ml krwi.

W trakcie kiermaszu odbyła się również zbiórka żywności dla osób potrzebujących oraz zbiórka „Góry grosza” monet 1,2 i 5 groszowych dla Towarzystwa Nasz Dom. Uzyskany dochód z kiermaszu mikołajkowego wzorem ubiegłego roku zostanie przeznaczony na rzecz potrzebujących dzieci.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia zawłaszcza Samorządowi Uczniowskiemu i udział w tej wspaniałej akcji, a słowa Thomasa Jeffersona niech głęboko zakorzenią się w naszych sercach: „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością."

Uczniowie wyróżnieni w ramach honorowego dawstwa krwi:

 1. Warzecha Kewin
 2. Koj Marek
 3. Woszek Rafał
 4. Chmielak Mikołaj
 5. Strzałka Dominik
 6. Muszyński Dominik
 7. Wesoły Łukasz
 8. Karcz Krystian
 9. Pluta Tobiasz
 10. Bastek Markus
 11. Jazienicki Damian
 12. Fachet Karol
 13. Bebel Mikołaj
 14. Jaworski Patryk
 15. Wieczorek Krzysztof
 16. Zielonkowski Tomasz
 17. Kazimirów Tomasz
 18. Grabowski Stanisław
 19. Mossakowski Wojciech
 20. Zieliński Bartłomiej
 21. Hupka Mateusz
 22. Brzeźniak Kamil
 23. Kulak Mateusz
 24. Kalus Damian
 25. Walecko Patryk
 26. Nowotny Michał
 27. Pawleta Aleksander
 28. Huculak Adam
 29. Bednorz Marcin
 30. Kaczmarek Michał
 31. Dawidek Jakub
 32. Wiszczuk Michał
 33. Skóra Dominik
 34. Banera Bartłomiej
 35. Charski Kamil
 36. Karwat Dawid
 37. Duda Kacper
 38. Kus Przemysław
 39. Kotula Michael
 40. Podstawa Szymon
 41. Jaremko Wojciech
 42. Żbikowski Piotr
 43. Raj Adrian
 44. Kiec Mateusz
 45. Spyra Paweł

Uczniowie wyróżnieni w ramach Koła PCK

 1. Alicja Kubicka
 2. Martyna Pająk
 3. Michał Markowski
 4. Vincent Szolz

Członkowie Szkolnego Koła PCK, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu uroczystości w tym dniu:

 1. Alicja Kubicka
 2. Martyna Pająk
 3. Michał Markowski
 4. Vincent Szolz
 5. Adam Skolik
 6. Szymon Filipowski
 7. Łukasz Panicz
 8. Hubert Feliks
 9. Karol Lech
 10. Mateusz Passon
 11. Cezary Romańczuk
 12. Rafał Mrozek -Gliszczyński

Serdecznie dziękujemy również uczniom klasy 2g za przygotowanie stanowiska sprzedaży tostów, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem:)