Uczniowie Elektryczniaka na Tygodniu Filmu Niemieckiego w Opolu

tydzien filmu niemieckiego 2017

W ramach 15. Edycji Festiwalu Filmowego OPOLSKIE LAMY pojawiła się w tym roku propozycja dla szkół, z której skorzystali uczniowie Publicznego Technikum nr 5 w Opolu. Uczniowie klas IAT, IBT i IIBT z nauczycielami języka niemieckiego w kinie Meduza obejrzeli film „Goodbye Berlin” w reżyserii Fatih Akin - mogli przekonać się jak interesujące może być kino naszego zachodniego sąsiada.

Opole jest jednym z 11 polskich miast - obok Warszawy, Krakowa i Poznania, w którym proponowano Tydzień Filmu Niemieckiego. Wydarzenie przedstawiające najnowsze i najciekawsze niemieckie produkcje filmowe wpisało się już na stałe w polski krajobraz kinowy.

Oparty na powieści Wolfganga Herrndorfa komediodramat „Goodbye Berlin” to intrygująca, zabawna, ale i przejmująca opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, która została doceniona i nagrodzona przez Europejską Akademię Filmową 2017 w kategorii Najlepszy Film Młodzieżowy.

Na drodze głównego bohatera, 14-letniego Maika - samotnego nastolatka z rozterkami szkolnymi i trudną sytuacją rodzinną - staje nowy uczeń. Buntownik, zawadiaka, Rosjanin o azjatyckiej urodzie Andrej „Tschick”. Między nastolatkami nawiązuje się nić porozumienia, a z czasem rodzi przyjaźń. Pewnego dnia Tschik kradnie starą ładę i nastoletni bohaterowie ruszają w wielką podróż. Opuszczają Berlin bez rodziców, jakiegokolwiek planu,a nawet mapy. Widzowie są świadkami wspaniałej wakacyjnej przygody, pełnej słonecznych kadrów, pięknych krajobrazów Niemiec i zabawnych perypetii chłopców. Obcują z doskonałą muzyką.

Uwaga, z jaką młodzież śledziła losy bohaterów, przeplatana salwami śmiechu przy zabawnych scenach, zadowolenie wyrażane już po seansie filmowym sugeruje, że być może udało się „odczarować” kino niemieckie, a Tydzień Filmu Niemieckiego stanie się coroczną tradycją wpisaną w kalendarz uczniów Opolskiego Elektryczniaka.