POLISH OPEN 2017

Wielkie emocje już za nami:). W dniach 15 - 17 września speedcuberzy z Polski, Norwegii oraz Ukrainy mieli okazję rywalizować między sobą na organizowanych przez Politechnikę Opolską oraz Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu mistrzostwach Polish Open 2017. Podczas trzy dniowej imprezy mogliśmy zobaczyć zmagania ponad 120 zawodników we wszystkich osiemnastu oficjalnych konkurencjach oraz jednej konkurencji specjalnej Rubik's Relay Race. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał delegata World Cube Association (Światowego Stowarzyszenia Speecubingu) oraz Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu. Oficjalna ranga naszych zawodów pozwalała na uznanie wyników wszystkich biorących w nich udział zawodników w światowych rankingach WCA. Warto w tym miejscu nadmienić, że znajdowali się wśród nich zarówno mistrzowie świata jaki i rekordziści świata, Europy oraz Polski. To naprawdę wyśmienici zawodnicy, którzy swoje zmagania rozpoczęli od układania kostki Square-1. Rywalizacja w tej konkurencji była naprawdę zacięta, a zwyciężył w niej Jan Zych uzyskując wyśmienity czas w singlu 13,75 s.

Kolejna konkurencja Rubik's Clock tylko podgrzała i tak już gorącą atmosferę. Zwyciężył w niej z czasem 5,75 s rekordzista świata Wojciech Knott https://www.youtube.com/watch?v=zzbP6BOEdaI

To co się stało później okazało się wyśmienitym preludium do pobijania rekordów świata. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy układający kostkę 4x4x4 oraz 5x5x5 bez patrzenia. Tak - to nie pomyłka. Wśród entuzjastów łamigłówek logicznych są również tacy, którym ułożenie kostki 4x4x4 oraz5x5x5 bez patrzenia zajmuje nieco odpowiednio ok 4 oraz 9 minut. Aż trudno sobie wyobrazić jaką fenomenalną pamięć musi mieć zwycięzca obu konkurencji Marcin Kowalczyk - rekordzista świata w konkurencji 3x3x3 multiblind - który ułożył bez patrzenia w niespełna godzinę 41 kostek - https://www.youtube.com/watch?v=oU2tKYvDH2g

Obie konkurencje są niezwykle trudne i wymagające. Często się zdarza, że zawodnikom nie udaje się prawidłowo ułożyć kostek. Na naszych zawodach w konkurencji 5x5x5 taka sztuka udała się aż czterem zawodnikom i jak sami przyznali w historii polskiego speedcubingu taka sytuacja na oficjalnym turnieju zdarzyła się pierwszy raz.

W sobotnie przedpołudnie zawodnicy rywalizowali w konkurencjach:
- 4x4x4 w której bezapelacyjnie najlepszy był Wojciech Knott z czasem 30,87 s,
- 5x5x5 w której zwyciężył wielokrotny mistrz oraz rekordzista świata Michał Halczuk z czasem 55,09 s,
- 6x6x6 w której pierwsze miejsce zajął, nie dający szans rywalom, Michał Halczuk uzyskując czas 1:54,4 s.
- 3x3x3 multiblind w której, aby wygrać należało ułożyć bez patrzenia 29 kostek. Sztuki tej dokonał Marcin Kowalczyk,
- 3x3x3 Fewest Moves, która polega na ułożeniu kostki jak najmniejszą ilością ruchów. Zwycięzca Piotr Tokarski potrzebował na wykonanie tego zadania zaledwie...28 ruchów.

Jednak największą uwagę wszystkich zawodników oraz gości przykuła rywalizacja w konkurencji skewb. Wśród obecnych rekordzistów świata są także Polscy zawodnicy, którzy stawili się w komplecie na hali sportowej II Kampusu Politechniki Opolskiej. W październiku 2016 roku na zawodach w opolskim elektryczniaku właśnie w tej konkurencji Łukasz Burliga pobił rekord świata http://elektryk.opole.pl/z-zycia-szkoly/konkursy/1662-rekord-swiata-pobity-w-elektryczniaku. Wszyscy obecni na hali czuli to samo. Coś niecodziennego musiało się wydarzyć. Kto był na naszych zawodach mógł to zobaczyć na własne oczy. Jonatan Kłosko pobił rekord świata!!! uzyskując średni czas ułożenia 2.55 s. https://www.youtube.com/watch?v=CjCMav5cfhU. Wow mam wrażenie, że ta konkurencja staje się naszą opolską specjalnością :)

Po wielkich emocjach przyszedł czas na zabawę. Firma Rubik's, która objęła nasze zawody patronatem i ufundowała wiele cennych nagród przesłała nam prosto z Wielkiej Brytanii specjalnie dla nas przygotowane stanowiska na których została rozegrana sztafeta czyli Rubik's Relay Race. Szesnaście trójosobowych drużyn zmagał się w systemie pucharowym (przegrywający odpada) układając na czas trzy kostki Rubika. Zwycięzcy potrzebowali niespełna 30 sekund aby je wszystkie ułożyć. https://www.facebook.com/magicznakostkapl/photos/pcb.768111636695026/768109093361947/?type=3&theater

To nie wszystkie atrakcje jakie zapewnili organizatorzy uczestnikom zawodów. Po sportowych zmaganiach był czas na wizytę w muzeum lamp rentgenowskich zlokalizowanym na terenie Politechniki Opolskiej, które może się poszczycić największą kolekcją lamp rentgenowskich na świecie https://muzeum.po.opole.pl/index.php/pl/

W sobotnie popołudnie mogliśmy obserwować zmagania zawodników układających kostkę 3x3x3 jedną ręką. W tej konkurencji zwyciężył mieszkaniec Opolszczyzny Karol Zakrzewski z czasem 10,49 s. Aż trudno sobie wyobrazić, że można jedną ręką ułożyć kostkę w tak krótkim czasie.

Następnie przyszedł czas na mniejszą odmianę kostki Rubika czyli 2x2x2. Jak myślicie w jakim czasie ułożył ją zwycięzca tej konkurencji Jan Zych ? Pojedyncze ułożenie zajęło mu tylko 2,02 s. Warto w tym miejscu wspomnieć, że rekord świata w pojedynczym ułożeniu (singlu) w tej konkurencji należy do Macieja Czapiewskiego i wynosi...0,49 s. Zapraszamy do pobicia tego rekordu na naszych kolejnych zawodach.

Jednak prawdziwi speedcuberzy potrafię nie tylko szybko układać kostkę 5x5x5 bez patrzenia czy też 2x2x2, ale również tą tradycyjną 3x3x3 posługując się wyłącznie stopami!!!. To trzeba zobaczyć, bo tego się nie da opisać. Zwycięzca w tej konkurencji obecny rekordzista oraz mistrz świata - Jakub Kipa potrzebował na jej ułożenie jedynie 29,16 s.

Jedną z oficjalnych konkurencji rozgrywanych na zawodach speedcubingowych jest pyraminx czyli kostka w kształcie piramidy. Nasz czołowy zawodnik w tej konkurencji Rafał Waryszak jest byłym rekordzistą świata z czasem 2,41 (średnia z pięciu ułożeń). Gdy zasiadał do stołu wokół niego gromadziło się wielu widzów mających nadzieję, że będą świadkiem pobicia jakiegoś rekordu. Rafał sprostał oczekiwaniom kibiców i pobił rekord Polski z czasem 1.6 s.

http://www.speedcubing.pl/aktualnosci/rekordy-polski-europy-i-swiata/1151/rekord-polski-w-singlu-pyraminx

To kolejny rekord pobity podczas naszych zawodów. Na kolejnie nie trzeba było jednak długo czekać. Kilka minut później Marko Striieshyn z czasem 1,72 pobił rekord Ukrainy.

Wydawało się, że już nic więcej nie zaskoczy nas na tych zawodach, a tu proszę Ernest Seroczyński pobił rekord Polski w konkurencji megaminx uzyskując czas w średniej 47,16 s. http://www.speedcubing.pl/aktualnosci/rekordy-polski-europy-i-swiata/1150/rekord-polski-w-sredniej-megaminx.

Kolejna konkurencja wymagała od zawodników niezwykłego skupienia. Na hali zapanowała cisza, bo oto przy stołach zasiedli zawodnicy układający klasyczną kostkę Rubika bez patrzenia. I znów bezkonkurencyjny okazał się Marcin Kowalczyk układając ją w niecałe 30 sekund.

Po wielu emocjach przyszedł czas na przerwę, podczas której na hali zaprezentowała swoje umiejętności Julia Kucemba uczestniczka programu Mam Talent. Zobaczcie sami co ona potrafi robić z kubeczkami. https://www.youtube.com/watch?v=zYBPB-YDVk0 Julia startowała także w oficjalnych w zawodach speedstackowych, które towarzyszyły naszej imprezie.

Na koniec zawodów przyszedł czas na koronną konkurencję czyli 3x3x3 (klasyczna kostka Rubika) w finale której zmierzyło sie 12 zawodników, układających kostką naprzemiennie parami. W tej zaciętej rywalizacji zwyciężył Jakub Kipa uzyskując czas w singlu 8,17 s., a w średniej 8,89 s. Ale to nie jedyny wyśmienity czas w tej konkurencji. Podczas eliminacji Łukasz Burliga uzyskał w singlu czas 6,84 s. Gratulujemy!!!

W takiej wspaniałej atmosferze podgrzanej przez rewelacyjne wyniki i rekordy, wśród aplauzu publiczności zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach odebrali nagrody, medale, dyplomy oraz puchary

https://www.facebook.com/magicznakostkapl/photos/a.143492245823638.1073741828.139808896191973/768464523326404/?type=3&theater.

I również podczas tej ceremonii nie mogło zabraknąć niespodzianek. Zwycięzcom w konkurencji 3x3x3 nagrody pomagał wręczać...robot NAO.

Organizacja tych zawodów nie byłaby możliwa bez pomocy wielu osób oraz instytucji. Szczególne podziękowania składam na ręce współorganizatorów - Pani Prorektor dr. hab. inż Krystynie Kamińskiej prof. Politechniki Opolskiej, Pana Marka Mendela z Byczyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego TARCZA oraz Radosława Ciuka i Klaudii Ciuk z firmy Magicznakostka. Dziękuję także z całego serca wielu naszym uczniom oraz woluntariuszom którzy zaangażowali się w organizację tej niezwykłej imprezy. Bez was nie dalibyśmy rady :)

foto. materiały własne oraz Tomasz Burliga