Uczniowie Elektryczniaka zbudowali drona

W ramach tegorocznych zajęć na kole technologii druku 3D i elektroniki powstał w pełni latający hexacopter potocznie zwany dronem. Jest to maszyna o sześciu silnikach o łącznym udźwigu do 5 kg. Na pokładzie znajduje się kamera GoPro, dzięki której jesteśmy w stanie nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości. Dron posiada funkcję planowania autonomicznych lotów, możliwe jest to przez zastosowaniu odbiornika GPS. Istotne jest w tym również to, że dron w znacznej części składa się z elementów wydrukowanych w technologii 3D na skonstruowanych w poprzednich latach drukarkach. W najbliższym czasie planujemy rozbudować naszą konstrukcję o dodanie modułu telemetrii i podglądu z pierwszej osoby.

 

Zajęcia odbywały się co tydzień po piątkowych lekcjach, pochłaniając nawet do 5 godzin. Podczas budowy nie brakowało nam różnego typu problemów, które byliśmy zmuszeni rozwiązać. Po kilku pracowitych miesiącach można powiedzieć, że czas poświęcony na budowę został dobrze zainwestowany.

Urządzenie powstało dzięki zgranej współpracy uczniów naszej szkoły: Bartłomieja Zielińskiego (3 et), Szymona Matuszek (3 ft), Aleksandra Pawlety (2 ft), Pawła Mietełki (1 ft) oraz wsparciu szkoły i zaangażowania opiekuna koła pana Piotra Mietełki.