Roboty z Elektryczniaka na „Kosmicznej Nocy Bibliotek”

W ramach ogólnopolskiej akcji „Czytanie porusza” Biblioteka Pedagogiczna przygotowała dla wszystkich odwiedzających niezwykle interesujący wieczór pod hasłem przewodnim „Kosmiczna Noc Bibliotek”.

W programie znalazło się wiele atrakcji dla zainteresowanych tą tematyką. Jedną z nich było zainstalowane przy bibliotece przenośne planetarium, w którym za pomocą przyrządów astronomicznych można było obserwować niebo. Wiedzę na temat kosmosu uzupełniała prezentacja multimedialna. Z tej okazji skorzystało bardzo wielu.

Skoro mowa o kosmosie, nie sposób pominąć tematyki robotów. Taki właśnie pokaz przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych: Bartek Błyszcz (kl. 2gt) i Aleksander Pawleta (kl.2ft). Prezentacja własnoręcznie zbudowanych i zaprogramowanych robotów wywołała wielkie zaciekawienie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Podobnie było na warsztatach dotyczących programowania. Bartek i Aleksander już do końca trwania imprezy byli bardzo zajęci, z niezwykłą cierpliwością, taktem pedagogicznym i uśmiechem na twarzy, wprowadzali dzieci i dorosłych w tajniki programowania, odpowiadali na setki przeróżnych pytań. Opowiadali też o źródłach swoich inspiracji, szkole, Opolskiej Lidze Robotów. Być może po latach pojawi się wśród tych dzieci i młodzieży konstruktor super robotów do penetracji przestrzeni kosmicznej?

W to wszystko dobrze się wkomponowała wystawa prac Sebastiana Kucharskiego – ,,Fabryka Robotów", która została wyeksponowana w holu biblioteki. Postacie robotów tego autora znane są czytelnikom z literatury fantastycznej. Niektóre z nich cechowały się wielkimi rozmiarami i wywoływały u zwiedzających spore emocje.

Przez uczniów Opolskiego Elektryczniaka przygotowana została również wystawa plakatów ”Świat przedstawiony w literaturze fantastycznej”. Michał Żytyński i Paweł Leja, uczniowie klasy 2AT, zasłużyli na szczególne uznanie ich talentu; zwiedzające wystawę dziewczynki natomiast zachwycały się pracą Pauliny Vu Quonc z klasy 1ET.

Na wystawie znalazły się również plakaty innych uczniów Elektryczniaka prezentujące ich ulubioną literaturę fantasy, zaś w gablotach wystawiono książki poczytnych autorów tego gatunku.

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej można było również podziwiać indywidualną wystawę prac utalentowanej Marii Prochorec – uczennicy gimnazjum plastycznego.

Atrakcją imprezy było przedstawienie - „Pan Kopernik i jego planety” w wykonaniu uczniów ze PSP nr 3 w Grodkowie.

Zabawy i atrakcji było wiele. Widok zadowolonych dorosłych i rozradowanych dzieci z przepięknym kosmiczno – fantastycznym makijażem, był dowodem na udaną imprezę.