Stypendyści Marszałka Województwa Opolskiego

Nasi uczniowie: Daniel Kowalski, Jakub Golec oraz Paweł Stanik odebrali z rąk Marszałka Województwa Opolskiego stypendia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży w ramach programu „Wspieramy najlepszych II”. Uroczystość miała miejsce w Filharmonii Opolskiej 17.10.2018 r

Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Elektryczniak uczcił 40 rocznicę wyboru papieża JANA PAWŁA II

wolontariat 40rocznica

Szkolne koło teatralne 16.X. 2018 roku w 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odwiedziło opolskie hospicjum Betania, aby tam razem z podopiecznymi uczcić tą ważną dla naszego narodu rocznicę. Chłopcy śpiewająco opowiadali o życiu Jana Pawła II, cytowali fragmenty jego autobiografii oraz recytowali jego poezję.

Dla chłopców ważna lekcja życia, mieli niecodzienną publiczność i niewątpliwie możliwość głębokiej refleksji nad celem i sensem człowieczego bytowania.

Dziękuję Michałowi Duszakowi z 1dt, Marcinowi Waligórze z 2dt, Dawidowi Kwaśnickiemu z 2ct oraz Szymonowi Goli z 2gt którzy byli narratorami i recytowali poezję Juliusza Słowackiego i Karola Wojtyły. Dziękuję również Tomaszowi Noga, Marcinowi Oleksemu, Tomaszowi Seibertowi oraz Kacprowi Tworzydło z 4dt. Zadbali oni o oprawę muzyczną wyśpiewując nam życie Jana Pawła II słowami Jacka Cygana do muzyki Piotra Rubika.

Czytaj więcej...

Nowa mobilna pracownia w Elektryczniaku

W ramach zawartego w maju 2018 roku porozumienia pomiędzy PGE Energia Odnawialna S.A z siedzibą w Warszawie a Zespołem Szkól Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu oraz zawartą umową darowizny PGE przekazało ZSEl fundusze na zakup wyposażenia do mobilnej pracowni OZE. Od roku szkolnego 2018/2019 nasi uczniowie z klas elektrycznych i mechatronicznych mogą na dodatkowych zajęciach uczyć się praktycznie o odnawialnych źródłach energii.

Czytaj więcej...

100 zadań na 100-lecie odzyskania niepodległości cz.3

matematyka 100 lat

Czas na kolejne lata naszej niepodległości. Tym razem nadeszła pora na lata 70-te i 80-te ubiegłego stulecia.

Przedstawiamy tym razem pełne zestawy zadań maturalnych. Egzamin maturalny z matematyki w tamtych latach zupełnie różnił się od dzisiejszego.

W każdym województwie były inne zestawy zadań. Ba! Nawet w tej samej szkole bywały różne zestawy, w zależności od profilu klasy do której się uczęszczało.

Zestaw zawierał pięć zadań. Należało wybrać trzy i je rozwiązać. Czas przeznaczony na rozwiązanie tych zadań to 5 godzin. Wydaje się, że czasu było bardzo dużo. Ale dużo/mało – to pojęcia względne. Proponujemy zatem wybrać z jednego zestawu trzy zadania (zakładka - strony przedmiotowe) i spróbować się zmieścić z ich rozwiązaniem w owych pięciu godzinach. Powodzenia i miłej zabawy.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

nowe horyzonty edukacji filmowje

Najbliższe spotkanie z filmem organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w ramach cyklu „Film polski” 2018/2019 odbędzie się 19 października o 11.30 w kinie Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

Tym razem będzie to film „Najlepszy” reż. Ł. Palkowski | Polska 2017. Opowieść inspirowana autentyczną historią Jerzego Górskiego, triathlonisty, zwycięzcy prestiżowych zawodów Double Ironman. Nie jest to jednak film biograficzny w ścisłym znaczeniu. Celem twórców nie było tu raczej przedstawienie postaci wybitnego sportowca, ale ukazanie potężnej siły tkwiącej w – zdawałoby się – nawet całkowicie przegranym, skończonym człowieku. Granego przez Jakuba Gierszała bohatera poznajemy jako zbuntowanego nastolatka kontestującego beznadziejną rzeczywistość lat 70. z charakterystyczną dla wieku beztroską. Eksperymenty z narkotykami dość szybko prowadzą do uzależnienia i Jurka, i jego dziewczyny, i przyjaciół. Wielu z nich przegra z nałogiem, lecz Jurek znajdzie w sobie siłę nie tylko na to, by wyjść z uzależnienia, ale i by osiągnąć prawdziwy sukces. Historia wygranej bohatera z samym sobą wydaje się nieprawdopodobna. Uwiarygadnia ją sam Jerzy Górski, zwycięzca morderczych zawodów triathlonowych w 1990 roku.

Czytaj więcej...

Szkolne koło teatralne zaprasza!!!

kolo teatralne

Dzień Edukacji Narodowej 2018

kartka den 2018

Rozliczenie kiermaszu podręczników

gielda podrecznikow

Z lekkim opóźnieniem (z przyczyn niezależnych) Samorząd Uczniowski od 15 października rozpoczyna rozliczenie kiermaszu podręczników. Po odbiór pieniędzy prosimy zgłaszać się na długich przerwach do Pań S. Święs lub K. Mansfeld, niesprzedane książki można odebrać w sali 55 (również na długiej przerwie) albo pozostawić je do sprzedania w przyszłym roku.

Rozliczenie trwa do końca tygodnia!

 

Rekord Polski na zawodach Ekonomik Elektryk Cube Race 2018

ee cuberace logo

W dniu 6-7 października 2018 r. w naszej szkole odbyły sie kolejne oficjalne zawody w speedcubingu na Opolszczyźnie zorganizowane przez Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu, magicznakostka.pl oraz Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe "Tarcza" pod patronatem World Cube Association (Światowego Stowarzyszenia Speecubingu) oraz Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu. Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwał delegata WCA. Oficjalna ranga naszych zawodów pozwalała na uznanie wyników wszystkich biorących w nich udział zawodników w światowych rankingach WCA.

W październikową sobotę na naszej sali gimnastycznej pojawiło się około 70 zawodników z całej Polski oraz Ukrainy. Wśród nich znajdowali się zarówno mistrzowie świata jaki i rekordziści Świata, Europy oraz Polski.

Zawodnicy rywalizowali w 11 oficjalnych konkurencjach od najmniejszej kostki 2x2x2 po kostkę 7x7x7 oraz Clock, Pyraminx, Square1, Skewb i niezwykle widowiskowej 3x3x3 One Handed czyli układaniu kostki Rubika jedną ręką.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. Wielu zawodników pobiło własne rekordy życiowe, a Wojciech Knott pobił rekord Polski w konkurencji Clock. Wyobraźcie sobie, że potrzebował on tylko 3,93 s aby ją ułożyć. Niesamowite :)

Czytaj więcej...