MŁODY MISTRZ ZAWODU – sukcesy uczniów szkoły branżowej

W dniu 29 maja 2018 r. miał swoją pierwszą edycję konkurs MŁODY MISTRZ ZAWODU, organizowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego w ZPO w Opolu. Ideą konkursu jest podnoszenie rangi i jakości kształcenia zawodowego, rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań zawodowych oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Opola, przez CKP wraz z Izbą Rzemieślniczą w Opolu oraz Opolską Izbą Gospodarczą, przy współpracy: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, INVEST PARK, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu oraz Polskiego Związku Motorowego w Opolu. Sponsorami konkursu byli: Miasto Opole, Invest Park, Gaz System, Izba Rzemieślnicza, Opolska Izba Gospodarcza, Energopol, Opex, i Polaris.

Czytaj więcej...

Nauczycielski Klub Górski w Beskidach

Druga ekspedycja NKG dobiegła końca. W piątek 1 czerwca grupa nauczycieli Zespołu Szkół Elektrycznych wyruszyła w Beskidy, aby wspiąć się na 3 szczyty należące do Korony Gór Polski!

Jako pierwszy ukazał się naszym oczom szczyt w Beskidzie Śląskim - Skrzyczne- 1257 m n.p.m. Trasa miała długość 11,5 km i początek w miejscowości Ostre. Przy całkiem dobrych warunkach atmosferycznych, szlakiem żółtym, a następnie zielonym dotarliśmy na szczyt w całkiem dobrym tempie.

W sobotę 2 czerwca wyruszyliśmy na najbardziej kapryśną i pogodowo zmienną górę - Diablak, w Beskidzie Żywieckim. Diablak znany bardziej pod nazwą Babia Góra, wznoszący się na 1725 m n.p.m. to drugi szczyt pod względem wysokości należący do Korony Gór Polski.

Czytaj więcej...

Budżet Obywatelski 2018

Dnia 28.05.2018 grupa uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych brała udział w spotkaniu dotyczącym Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 w Opolu. Spotkanie miało na celu ukazanie młodym Opolanom, że to co dzieje się w mieście może zależeć również od nich. Każdy może złożyć swoją propozycję do Budżetu Obywatelskiego.

Czym jest Budżet Obywatelski (BO)?  Jest to proces, w którym obywatele miasta decydują o wydatkach publicznych w perspektywie przyszłego roku budżetowego. Dzieli się on na 5 sekcji: Sportowy BO, Rowerowy BO, Senioralny BO, Kulturalny BO oraz Zielony BO. Jak co roku - pomysłów na atrakcje czy też dodatkowe miejsca odpoczynku w Opolu jest mnóstwo. Jedne są bardziej trafne i przekonujące, a drugie mniej. Kto może złożyć wniosek, w którym opisze swój pomysł?  Odpowiedź jest prosta: dosłownie każdy! Termin składania wniosków do BO miasta Opola kończy się 6 czerwca 2018 roku. Pamiętaj, aby twój wniosek mógł wziąć udział potrzebujesz co najmniej 20 głosów. Zatem na co czekasz? Działaj!

Po więcej informacji prosimy chętnych o zgłoszenie się do opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

 

Elektryczniak uczcił 98 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Teatralnego 18.maja .2018, w dniu urodzin papieża Polaka, odwiedzili Dom Kombatanta w Opolu. Młodzież przybliżyła podopiecznym DPS w przygotowanym montażu słowno- muzycznym postać wielkiego rodaka. Tłem do czytanych tekstów, recytowanej poezji i śpiewanych pieśni była prezentacja multimedialna.

Spotkanie to dostarczyło wzruszeń zarówno osobom starszym, ich opiekunom jak i chłopakom. Było ono również okazją do wspomnień i rozmów oraz, jak się okazało, doskonałym duchowym przygotowaniem dla podopiecznych Domu Kombatanta przed pielgrzymką do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach.

Czytaj więcej...

ZA NAMI IX EDYCJA “OPOLSKIEGO EKSPRESU DĘTEGO” I VII EDYCJA “Z ORKIESTRĄ PO ODRZE”

odzse

12 maja odbyła się kolejna edycja Opolskiego Ekspresu Dętego. Dziewiąta. Ale trasa jedenasta, bowiem dwie pierwsze edycje były realizowane w trybie dwóch odrębnych tras. Orkiestra Dęta ZSE w Opolu od samego początku bierze udział w tej imprezie, którą wymyślił i opracował pod marką Opolskiego Ekspresu Dętego dyrygent orkiestry – Przemysław Ślusarczyk.

W tym roku trasa ekspresu wiodła z Kluczborka przez Bukowo, Opole Główne, Brzeg do Grodkowa Śląskiego, gdzie nastąpił oficjalny finał. W ramach imprezy oprócz świętowania 100 lecia Niepodległości Państwa Polskiego i 20 Samorządności w Polsce zwrócono uwagę na dwa ważne jubileusze kolejowe: 175 lecie linii Brzeg – Opole Główne i 170 lecie linii Brzeg – Grodków Śląski – Nysa, które są jednymi z najstarszych linii kolejowych w obecnych granicach Rzeczpospolitej Polskiej. Miasto Grodków natomiast obchodzi w 2018 roku swoje 750 lecie.

Czytaj więcej...

OSTATNIM EGZAMINEM MATURALNYM OSTATECZNIE POŻEGNALI SIĘ ZE SZKOŁĄ (EGZAMIN MATURALNY I POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW)

23 maja br. odbył się ostatni egzamin maturalny - był to egzamin z historii muzyki na poziomie rozszerzonym, do którego przystąpił jeden absolwent Elektryczniaka. Wcześniej w maturalnych zmaganiach brało udział 188 absolwentów Szkoły. Poza egzaminami obowiązkowymi na poziomie podstawowym z języka polskiego i matematyki, przystąpili do egzaminu z języka angielskiego oraz języka niemieckiego. A później zaczął się maraton egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym, najczęściej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym była matematyka – 172 zdających, język angielski – 143 zdających, fizyka – 81 zdających, informatyka – 57 zdających oraz język niemiecki – 30 zdających. Nie zabrakło również śmiałków, którzy zdecydowali się na egzamin z języka polskiego – 15 zdających, historii – 7 zdających, wiedzy o społeczeństwie – 4 zdających, filozofii – 3 zdających, geografii - 3 zdających oraz historii sztuki, historii muzyki czy biologii – po 1 zdającym.

Czytaj więcej...

CZAR KRESÓW WSCHODNICH

czar kresow

25 maja 2018 r. delegacja Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczyła w konferencji popularnonaukowej Kresy we wspomnieniach zorganizowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu. W skład delegacji weszli: dyrektor Naszej Szkoły Dariusz Dobrowolski, Dariusz Dzionek- nauczyciel historii oraz dwóch uczniów: Szymon Gola z klasy 1 GT i Krzysztof Toch z klasy III AT.

Czytaj więcej...

Mediacje rówieśnicze w klasach drugich technikum

W maju, uczniowie klas drugich Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu uczestniczyli w projekcie „Mediacje rówieśnicze”, prowadzonym przez Opolską Fundację Filmową Offilm.

Celem projektu było wyposażenie uczniów w wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do rozwiązywania konfliktów rówieśniczych w drodze współpracyi kompromisu, wzajemnego szacunku oraz rozumienia swoich potrzeb. Udział uczniów w warsztatach mediacyjnych pozwolił im poznać psychologiczne mechanizmy konfliktów oraz metody konstruktywnego ich rozwiązywania, co jest pożądaną umiejętnością, zarówno na etapie szkolnym, jak i w dorosłym życiu.

Czytaj więcej...

SZKOŁA BLIŻEJ RYNKU PRACY

sep uprawnienia

70 uczniów ostatnich klas technikum i szkoły zasadniczej wzięło udział w kursie elektrycznym mającym na celu przygotowanie do egzaminu państwowego i uzyskało świadectwa kwalifikacyjne na uprawnienia elektryczne grupy 1 (G1) na eksploatację (E).

Wydane świadectwa uprawniają do samodzielnej pracy na stanowiskach eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym urządzeń i instalacji grupy G1, przez okres 5 lat, na terenie całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej...

Goście z Erasmusa w Elektryczniaku

11 maja naszą szkołę odwiedzili goście z Hiszpanii, Francji i Litwy. Celem wizyty była obserwacja zajęć z robotyki prowadzonych przez pana Artura Rapińskiego. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i osiągnięcia w Opolskiej Lidze Robotów oraz Elektryk Cube Race. Projekt Sharetrain realizowany jest przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji od września 2017r. w ramach programu Erasmus Plus, Akcja 2. W projekcie udział biorą ośrodki doskonalenia nauczycieli z Kowna, na Litwie, ISFEC z Bordeaux, CFIE z Valladolid w Hiszpanii. Koordynatorem projektu jest ośrodek doskonalenia nauczycieli w Hiszpanii. Projekt realizowany będzie przez dwa lata i polega na wymianie dobrych praktyk w aspekcie innowacyjnych działań związanych z metodami nauczania, gamifikacją, mobilną edukacją, programowaniem i robotyką. Od 7 do 11 maja odbywa się seminarium projektowe w Opolu. W ramach seminarium odwiedzane są szkoły wyznaczające nowoczesne trendy w edukacji na każdym poziomie nauczania.

Czytaj więcej...