ODYSEJA UMYSŁU - ELEKTRYCZNIAK NA FINAŁACH ŚWIATOWYCH W USA

odyseja usa

A więc jedziemy, a właściwie lecimy. Dwoje trenerów i 14 Odyseuszy. Wszystko zapięte na ostatni guzik. Odprawa u Dyrektora Dariusza Dobrowolskiego przebiegła pomyślnie. Jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie i dać z siebie wszystko za oceanem. A Wy trzymajcie kciuki i śledźcie nasze przygody w sieci.

Nasz wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie nasi ukochani sponsorzy, którzy nie oszczędzali swoich portfeli i hojnie nas obdarowali. Chcemy w tym miejscu serdecznie podziękować naszym sponsorom. Gdyby nie Wasze wsparcie nasza Odyseja nie byłaby możliwa.

Dziękujemy przede wszystkim OPOLTRANS. To nasz sponsor strategiczny i dzięki jego wsparciu zapaliło się światełko w tunelu.

Dziękujemy również pozostałym sponsorom, których wsparcie uzupełniło brakującą kwotę i mogliśmy poważnie myśleć o udziale Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA:

MIASTO OPOLE, PGE GiEK, NIVER, ELEMONT, EL12, MOSTOPOL, ITAKA, EXPLOMET, BAUMAR, Beta Security System, ECO, MM SYSTEMY, MET-LAN, PROJEKT, GMINA Lewin Brzeski, ADMAR i wielu, wielu innym, firmom i osobom prywatnym...

Jesteśmy niezmiernie Wam wdzięczni i jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy..

Trenerzy i Odyseusze

Matura 2019

matura2019 grafika

Rozdanie świadectw w klasach czwartych technikum

swiadectwomaturalne2019

III Kongres Elektryki Polskiej

W dniach 2 i 3 kwietnia 2019 roku (wtorek i środa w ubiegłym tygodniu) odbył się w hotelu Sofitel Warsaw Viktoria w Warszawie przy ulicy Królewskiej 11 III Kongres Elektryki Polskiej pod przewodnim hasłem: „Elektryka, Edukacja, Przemysł, Stowarzyszenie.” Wybór miejsca Kongresu nie był przypadkowy, gdyż tu gdzie obecnie znajduje się Hotel Victoria stał Pałac Kronenberga – wspaniała budowla przedwojennej Warszawy, a w latach trzydziestych ubiegłego stulecia mieszcząca w swych wnętrzach między innymi siedzibę Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Czytaj więcej...

Życzenia Wielkanocne 2019

zyczenia wielkanocne 2019

Elektryczniak zdobywa Stany. Sukces w Odysei Umysłu

W jaki sposób można zakwalifikować się na Finał Odysei Umysłu i mieć możliwość reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej w Sanach Zjednoczonych? Proste. Należy pokonać wszystkie drużyny w swojej kategorii podczas Finału Ogólnopolskiego lub wykazać się wyjątkową kreatywnością i otrzymać nagrodę Ranatra Fusca. I obu tych rzeczy dokonały drużyny opolskiego Elektryczniaka: jedna zostając Mistrzem Polski, a druga otrzymując nagrodę Ranatra Fusca.

Zanim to się stało, trzy siedmioosobowe drużyny, przy wsparciu swoich trenerów, pracowały nad zadaniami długoterminowymi i przygotowywały się do zadań spontanicznych. Taką bowiem formułę ma Światowy Program „Odysei Umysłu” – program rozwijający kreatywność, uczący rozwiązywania problemów w sposób niestandardowy, wzmacniający umiejętność pracy w grupie, rozwijający wiele kompetencji miękkich, niezbędnych na współczesnym rynku pracy.

Swoje rozwiązania problemów, różnych kategoriach, uczniowie Elektryczniaka zaprezentowali najpierw na eliminacjach regionalnych, a następnie startując w trzeciej grupie wiekowej zmierzyli się z ponad 230 drużynami z całej Polski

Czytaj więcej...

Opolska Liga Robotów Od przedszkolaka do inżyniera

Opolska Liga Robotów to unikalny w skali naszego kraju projekt kierowany do wszystkich uczniów w województwie opolskim, którego organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu wraz z szeregiem Szkół, firm oraz instytucji. To właśnie nasza wspólna pasja oraz chęć zapewnienia uczniom zainteresowanym robotyką, mechaniką, algorytmiką, programowaniem, możliwości rozwoju oraz realizowania własnych marzeń powoduje, że Opolska Liga Robotów przyciąga coraz szersze grono entuzjastów robotyki. Młodzi konstruktorzy tworzą niesamowite konstrukcje, w które potem potrafią tchnąć życie.

Minęło kilka lat i nasza Liga zmieniła się nie do poznania. Liczba turniejów rozgrywanych w danym sezonie wzrosła z dwóch do siedmiu, ilość drużyn przekroczyła liczbę 70, zawodników (w wieku od 4 do 19 lat) do 150, a naszych robotyków można spotkać na zawodach rozgrywanych m.in. w Opolu, Komprachcicach, Byczynie, Prudniku oraz Zdzieszowicach. Warto w tym miejscu zauważyć, iż obecnie ilość uczniów uczęszczających na zajęcia kołka robotycznego w ZSEL jest porównywalna z ogólna liczbą zawodników z całej Opolszczyzny startujących w pierwszym sezonie Opolskiej Ligi Robotów.

Czytaj więcej...

WARSZTATY JĘZYKOWE

W marcu grupa uczniów klasy 1 ET wraz z opiekunem – panią Marzeną Kmieć, udała się w wirtualną podróż do USA, uczestnicząc w warsztatach językowych pt. „The American Tour”. Warsztaty prowadzone w języku angielskim przez panią Magdalenę Mączyńską odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

„Wycieczka po Stanach Zjednoczonych” dostarczyła uczniom nie tylko ciekawych ale i nowych informacji związanych z geografią, historią i kulturą tego jakże ogromnego i zróżnicowanego kraju. Prezentacja multimedialna dostarczając ciekawostek z życia Amerykanów, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne

W czwartek 4 kwietnia 2019 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła miały miejsce rekolekcje wielkopostne w których uczestniczyli uczniowie Opolskiego Elektryczniaka.

Te nasze „ćwiczenia duchowe” rozpoczęły się od pantomimy „Jezus żyje”, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły. Następnie ks. Mateusz Dąbrowski w konferencji skierowanej do młodzieży mówił o bezgranicznej miłości Boga do każdego człowieka, bez wyjątku. Pomocą w tej refleksji była treść przypowieści o miłosiernym Ojcu.

Czytaj więcej...

Mistrzowie z Elektryczniaka szukają sponsorów

Szanowni Państwo!

Zwracamy się do Państwa z prośbą o dofinansowanie udziału dwóch drużyn uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu w Finałach Światowych Konkursu ODYSEJA UMYSŁU, który odbędzie się w dniach 20-31.05.2019r. w Michigan State University, USA.

W weekend 30-31 marca br. w Gdyni odbyły się Finały Ogólnopolskie Konkursu Odyseja Umysłu. Z naszej szkoły startowały trzy drużyny, z czego dwie zakwalifikowały się do Finałów Światowych. Obie startowały w trzeciej grupie wiekowej i rozwiązywały dwa różnie problemy. Mistrza Polski w swojej kategorii zdobyła drużyna, która budowała 15-to gramowa strukturę z drewna balsa, a druga drużyna, która budowała urządzenie wykonujące różne zadania, bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz, została nagrodzona prestiżową nagrodą Ranatra Fuska za wybitną kreatywność. Nagroda ta daje jej zdobywcom miejsce w kadrze Polski na Finały Światowe Odysei Umysły w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Udział młodzieży w Finałach Światowych to ogromny wydatek. Koszt pobytu, transportu oraz ubezpieczenia jednego członka Drużyn Odysejowych to ok. 6000-6500 złotych. Kwota ta pomnożona przez ilość członków drużyn (16 osób) daje ok. 100 000 złotych, które należy wpłacić do 30.04.2019 w celu rejestracji drużyny. Dlatego czas jest dla nas czynnikiem kluczowym.

Czytaj więcej...