Czwarty sezon Opolskiej Ligi Robotów wspólnie z pracodawcami

No i stało się to, na co czekali fani i miłośnicy robotyki na Opolszczyźnie. Czwarty sezon Opolskiej Ligi Robotów wystartował. Ponad 120 zawodników zmagało się w konkurencji Lego Sumo oraz Lego Konstruktor w trakcie Komprachcickich Walk Robotów. Trzeba się wykazać nie lada umiejętnościami, aby samodzielnie zbudować i oprogramować autonomicznego robota zdolnego wykonać często bardzo skomplikowane zadania. A to właśnie potrafią nasi uczniowie.

Opolska Liga Robotów to unikalny w skali naszego kraju projekt kierowany do wszystkich uczniów w województwie opolskim, którego organizatorami są Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu oraz Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu wraz z szeregiem Szkół, firm oraz instytucji. To właśnie nasza wspólna pasja oraz chęć zapewnienia uczniom zainteresowanym mechaniką, algorytmiką oraz programowaniem możliwości rozwoju oraz realizowania własnych marzeń powoduje, że Opolska Liga Robotów przyciąga coraz szersze grono entuzjastów robotyki. Młodzi konstruktorzy tworzą niesamowite konstrukcje, w które potem potrafią tchnąć życie.

Czytaj więcej...

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - kolejne spotkanie

nowe horyzonty edukacji filmowje

Fani dobrego filmu – witajcie w Nowym Roku. Niech udział w projekcie Analiza filmu będzie jedną z wielu form Waszego osobistego rozwoju. Nasze najbliższe wspólne wyjście do MDK będzie już w PIĄTEK 5. STYCZNIA. Wybieramy się na film izraelskiego reżysera Ariego Folmana Walc z Bashirem (2008).

Jest to animowany film oparty na faktach, opowiadający o staraniach reżysera mających na celu odzyskanie jego wspomnień z wojny w Libanie, w której brał udział w 1982 roku jako żołnierz armii izraelskiej.

Przypominam, że zbieramy się w piątek 5 I 2018 o 8.05 w holu szkoły na parterze i po sprawdzeniu obecności wspólnie wyruszymy do MDK. Osoby, które wcześniej wyraziły chęć przybycia bezpośrednio do MDK proszone są by tam na nas oczekiwać. Koszt bez zmian – 8 zł. Początek spotkania o 8.30. Terminy naszych następnych wyjść to:

  • w czwartek 1 II 2018 na SLOW WEST
  • w poniedziałek 5 III na LA LA LAND
  • w piątek 6 IV na POKOT

Do zobaczenia, Maria Hulok.

Spotkanie opłatkowe w Elektryczniaku

Aby corocznej tradycji stało się zadość 22.12 2017 roku społeczność naszej szkoły zgromadziła się przy opłatkowym stole na Sali gimnastycznej, odświętnie na tę okoliczność przygotowanej. Spotkanie otworzyła szkolna orkiestra pod batutą pana Przemysława Ślusarczyka po czym wszystkich zebranych powitał pan dyrektor Dariusz Dobrowolski. Po powitaniu i życzeniach z okazji Świąt Bożego Narodzenia grono pedagogiczne i uczniowie zostali zaproszeni na inscenizację zatytułowaną „Wigilia Marcina”, przygotowaną przez Szkolne Koło Teatralne.

Czytaj więcej...

DZIELMY SIĘ SOBĄ. ELEKTRYCZNIAK POMAGA – PODSUMOWANIE PRZEDSIĘWZIĘĆ WOLONTARIACKICH

"Człowiek jest wspaniałą istotą
nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

- Jan Paweł II

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który obchodzony od 1986 z inicjatywy ONZ piątego grudnia, to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jest to też doskonały moment dla samych wolontariuszy i osób zaangażowanych w niesienie szerokorozumianej pomocy innym, aby pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

Czytaj więcej...

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

wz

Bogdan Graca 1954-2017

19 grudnia 2017 zmarł mgr inż. Bogdan Graca, długoletni nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Opolskiego. Był znany w Naszej Szkole ze szczególnej życzliwości i uczynności wobec uczniów. Wszystkim zawsze dawał szansę i zachęcał do wysiłku nawet wówczas, gdy wydawało się, że trudno o dalszy postęp w nauce. Wypromował wiele uczniowskich prac dyplomowych z zakresu automatyki, zawsze służąc pomocą i radą. Bogdan Graca urodził się 12 września 1954 roku w Jędrzejowie na Kielecczyźnie. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1981 roku podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP) w Opolu w Katedrze Elektrotechniki, jako specjalista - automatyk. W 1996 roku, już na Uniwersytecie Opolskim (UO) - uzyskał tytuł magistra techniki, natomiast w roku 1998 ukończył studia podyplomowe w zakresie informatyki. Z opolską uczelnią związał się przez cały okres swojej pracy zawodowej, do grudnia 2017 roku. W ostatnich latach był pracownikiem Katedry Technologii Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO jako specjalista do spraw inżynieryjno - technicznych (IT). W okresie od 1 września 1998 roku do 31 sierpnia 2017 roku pracował w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Był zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, prowadząc zajęcia z automatyki (w klasach o profilu technik- elektronik). Pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

„Wycieczka po Stanach Zjednoczonych”

Dnia 7 XII 2017r. uczniowie klasy 2 BT wraz z opiekunami: panią Marzeną Kmieć oraz panią Joanną Respondowicz-Oliwa, udali się w wirtualną podróż do USA, uczestnicząc w warsztatach językowych pt. „The American Tour” zorganizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

„Wycieczka po Stanach Zjednoczonych” dostarczyła uczniom nie tylko ciekawych ale i nowych informacji związanych z geografią, historią i kulturą tego jakże ogromnego i zróżnicowanego kraju. Prezentacja multimedialna dostarczając ciekawostek z życia Amerykanów, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej...

Życzenia Bożonarodzeniowe 2017

kartka boze narodzenie 2017

Pierwszy dzien rekolekcji ADVENTure za nami

Piątek 8 grudnia 2017 r. to pierwszy dzień rekolekcji szkolnych. Tegoroczne rekolekcje odbywały się w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Spotkanie poprowadził ks. Marcin Cytrycki – katecheta Opolskiego Elektryczniaka oraz Duszpasterz Akademicki.

Rekolekcje rozpoczęliśmy Eucharystią, z racji przypadającej Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Marcin podczas homilii porównując do opisu stworzenia świata z księgi Rodzaju zwrócił uwagę, że często uwikłani w nasze słabości i grzechy chowamy się w krzaki tak jak to zrobił Adam. Adwent to czas wychodzenia z krzaków naszych grzechów. Oprawę liturgiczną sprawowali uczniowie Opolskiego Elektryczniaka.

Czytaj więcej...

Niecodzienne Mikołajki w Elektryczniaku

Niesamowitą niespodziankę zrobił uczniom Opolskiego Elektyczniaka Prezes Zarządu Elemont Spółka z o.o Pan Tomasz Sadowski. Szkoła otrzymała od firmy sprzęt elektryczny potrzebny na egzamin w kwalifikacji E.08. Uroczystość przekazania wyposażenia odbyła się w towarzystwie Kamili Świerc Miss Polski 2017 oraz Natalii Roczniak Miss widzów Polsatu.

Przypomnijmy, że firma Elemont Spółka z o.o. została uhonorowanie przez Prezydenta Miasta Opola tytułem „Partner Edukacji Zawodowej”. W tym roku tytuł „Partner Edukacji Zawodowej” został wręczany pracodawcom podczas miejskiej uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej. Pracodawcy uhonorowani tytułem otrzymali statuetki wraz z podziękowaniem w formie dyplomu. Dodatkowo przedsiębiorstwo Elemont Spółka z o.o. za najwszechstronniejszą współprace wśród tegorocznych laureatów uzyskała za współpracę z Naszą szkołą drugi tytuł: „Honorowego Partnera Edukacji Zawodowej”.

 

Czytaj więcej...

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Elektryczniaku

narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa

Nasza Szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3. Otrzymaliśmy dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książki niebędące podręcznikami).

Program ma za zadanie wspierać i rozwijać zainteresowania uczniów poprzez promocję czytelnictwa. Termin realizacji dotacji to 31 grudnia 2017 r.

Pierwsze działania związane z realizacją programu, które już zostały zrealizowane to: wybór i realizacja projektów edukacyjnych w klasach, „Narodowe Czytanie Wesela” z udziałem naszych uczniów, akcja informująca rodziców o wpływie czytania na rozwój intelektualny młodzieży połączona z wystawą.

Informujemy także, że od bieżącego roku szkolnego będzie można wypożyczać książki na wakacje (wszyscy rozliczni z biblioteką, nie mający egzaminów poprawkowych – zgodnie z Regulaminem Biblioteki).

Czytaj więcej...