OBCHODY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ELEKTRYCZNIAKU

"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć".

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, którą utraciła w wyniku rozgrabienia jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię. Dla Polaków dzień 11 listopada 1918r. był dniem triumfu, dziś stał się symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, znakiem wiary i zwycięstwa.

Czytaj więcej...

Klasa szkolna w Elektryczniaku sceną dla aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego

W dniu 27 października 2017 roku klasa III FT uczestniczyła w projekcie Kochanowski dla młodzieży, propozycji dla szkół ponadgimnazjalnych, w ramach którego zaproponowany został 10- krotnie spektakl „Beze mnie” w reżyserii Piotra Ratajczaka prezentowany w placówkach oświatowych województwa opolskiego.

Spektakl poruszał kilka ważnych problemów współczesnej młodzieży:

  • falę samotności, przejawiającą się często poszukiwaniem sensu życia, tożsamości i więzi międzyludzkich w Internecie i grach komputerowych,
  • brak wspólnego języka między młodzieżą a dorosłymi, brak porozumienia, czasu, wspólnych zainteresowań,
  • wykluczenie ze społeczności, brak tolerancji dla „outsiderów”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego koordynatorem był Adam Szostok.

Czytaj więcej...

WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO ZARZĄDU SU

W ubiegły piątek odbyły się uzupełniające wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Z przyjemnością informujemy, że poniższe osoby otrzymały największą ilość głosów i dołączyły do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

Marcin Waligóra 1DT

Robert Kuchnia 1ET

Tyberiusz Wilanowski 1AT

Anna Wróbel 1CT

Gratulujemy!

   Jak wiecie Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie naszej Szkoły, dlatego przypominamy, że to co dzieje się w Szkole zależy od nas wszystkich. Każdy uczeń mający pomysł, który chciałby zrealizować może zgłosić się do Zarządu SU, a uzyska pomoc w wykonaniu zamierzenia.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

W ramach Ogólnopolskiego tygodnia kariery, uczniowie Elektryczniaka uczestniczyli w dwóch ciekawych przedsięwzięciach:

18 października przedstawiciele klas 3a, 3e i 3g wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Punkt Informacji europejskiej Europe Direct-Opole działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Akademickie Centrum Karier UO. Zajęcia, które odbyły się w obiekcie UO/Collegium Civitas poprowadzili: dr Magdalena Nawrat i dr Leszek Cybulski. W swoich prezentacjach podjęli tematy współczesnych metod doboru i oceny personelu, zwracając uwagę na to, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak szukać pracy. Udzielali cennych rad, przedstawiali dobre praktyki odnosząc się do europejskiego, polskiego i opolskiego rynku pracy.

Czytaj więcej...

TAURON W NASZEJ SZKOLE

W październiku miały miejsce kolejne spotkania z przedstawicielami firmy Tauron Dystrybucja S.A W spotkaniach tych uczestniczyli uczniowie klas 4BT oraz 3AZ. Tematem pierwszego spotkania w dniu 16.10.2017r była Jakość Dostaw Energii Elektrycznej. Prelekcję na ten temat wygłosił St. Spec. ds. Eksploatacji Sieci Energetycznych - Krystian Szymaniec.

Zwrócił uwagę na fizyczny i handlowy charakter energii elektrycznej, różnorodność definicji. Omówił on przyczyny wzrostu zainteresowania zagadnieniami jakością energii elektrycznej takimi jak: dynamiczny wzrost liczby odbiorników nieliniowych, zmniejszenie odporności odbiorników na zaburzenia elektromagnetyczne, wymierne straty materialne, związane z przerwami w dostawie energii elektrycznej, wzrost świadomości konsumentów o rynkowym charakterze towaru - jakim jest energia elektryczna, konieczność prowadzenia skutecznej diagnostyki w zakresie lokalizacji źródeł zakłóceń w układach elektro-energetycznych.

Czytaj więcej...

Upoluj swoją książkę!

Elektryczniak zakwalifikował się do ogólnopolskiego projektu „Upoluj swoją książkę”, którego pomysłodawcą jest Instytut Książki. Od 1 do 30 listopada uczniowie naszej szkoły otrzymali bezpłatny dostęp do 12 bestsellerowych książek w wersji audio i e-bookowej. Co należy zrobić? Zeskanować telefonem komórkowym kod QR z plakatu dostępnego w bibliotece oraz na terenie szkoły i ….. CZYTAĆ! Skorzystajcie, bo warto!

Szczegółowe informacje o akcji:

1000 szkół w całej Polsce weźmie udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę” wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.

Czytaj więcej...

Szkolny Klub Górski na Opolskim Festiwalu Gór

W dniach 19-21 października 2017 na terenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyła się szósta edycja Opolskiego Festiwalu Gór. To jedna z największych imprez górskich w kraju, która w tym roku gościła prawdziwe legendy sportu wspinaczkowego i wybitnych sportowców związanych z górami.

W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięli również członkowie Szkolnego Klubu Górskiego. Nasi uczniowie mieli możliwość wysłuchania niesamowitych opowieści o fascynujących akcjach górskich, pierwszych zimowych wejściach na ośmiotysięczniki i spektakularnych przygodach m.in. Andrzeja Bargiela, Piotra Herzoga czy Leszka Cichego.

Czytaj więcej...

JUŻ W PONIEDZIAŁEK 6. LISTOPADA o 8.30

nowe horyzonty edukacji filmowje

Najbliższe spotkanie z filmem organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w ramach cyklu Analiza filmu 2017/2018 odbędzie się 6. listopada o 8.30 w kinie Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

Tym razem będzie to film IDA w reżyserii P.Pawlikowskiego. Został nagrodzony m.in. Oskarem za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2015 roku.

Uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w tym spotkaniu zbiorą się 6 XI o 8.05 w holu szkoły na parterze i po sprawdzeniu obecności wspólnie wyruszymy do MDK. Osoby, które wcześniej wyraziły chęć przybycia bezpośrednio do MDK proszone są by tam na nas oczekiwać (na parterze).

Do zobaczenia, Maria Hulok.

Kto powiedział, że młodzież nie jest ciekawa świata i wiedzy o firmach?

24 października 2017 roku w produkującym quady Polarisie, uczniowie opolskiego Zespołu Szkół Elektrycznych (klas technik mechatronik i technik informatyk) chcieli wiedzieć wszystko o tej firmie i warunkach, na jakich zatrudnia ona pracowników.

Pytali m.in. o to, kogo Polaris poszukuje obecnie? Absolwentów jakich szkół najchętniej przyjmuje? Ile płaci? Jakie formy aktywności pozazawodowej oferuje pracownikom?Jakie są możliwości awansu? W jakich programach projektuje produkowane pojazdy? I czy można na nich jeździć - w czasie pracy lub po niej ;)

Młodzieży na wszystkie te pytania odpowiadali kierownik działu HR firmy oraz przedstawiciel działu inżynieryjnego Polaris. A spotkanie odbyło się w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2".

 

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

transplant

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Czym jest transplantologia i jak wygląda życie po przeszczepie, w jakim stopniu Polacy akceptują przeszczepy i czy w razie śmierci są gotowi oddać swoje narządy dla ratowania życia innych osób – na te i inne pytania odpowie tego dnia Krzysztof Machajek, który dzięki przeszczepionemu sercu żyje już ponad 20 lat.

Spotkanie odbędzie się 26 października o godzinie 11:00 w sali 13.