Wizyta w zakładzie DIEHL Controls w Namysłowie

W czwartek 14 grudnia klasa 3f zwiedziła zakład produkcyjny DIEHL Controls w Namysłowie.

Firma produkuje podzespoły elektroniczne dla firm z branży AGD – jej klientami są znane światowe marki, m.in. Bosch, Siemens, Electrolux czy Whirlpool. Fabryka zatrudnia obecnie blisko 1350 osób. W najbliższym czasie mają powstać nowe linie produkcyjne, co będzie wiązało się z zatrudnieniem kolejnych osób – być może naszych uczniów.

Ciekawą ofertą Firmy, skierowaną do młodych ludzi jest możliwość odbywania praktyki zawodowej, ale nie tylko, bo można również przyjść na staż lub pracować w sezonie wakacyjnym, gdy część pracowników znajduje sie na urlopie.

Musieliśmy pojechać aż do Namysłowa, żeby twardo stanąć na ziemi. Zanim weszliśmy na zakład, musieliśmy założyć odpowiednie ubranie oraz przejść test ESD (test uziemienia osobistego). Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, mogliśmy spokojnie i bezpiecznie zwiedzać fabrykę. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy tak, aby swobodnie i najbardziej efektywnie można było poruszać się po zakładzie. Na hali produkcyjnej widzieliśmy jak odbywa się montaż różnych układów elektronicznych, płytek drukowanych i innych elementów stosowanych w sprzęcie AGD. Proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany, a rola pracownika ogranicza się do kierowania kontrolą oraz nadzorem tego procesu. Na poszczególnych etapach produkcji, oprowadzający nas inżynierowie, objaśniali zasadę działania poszczególnych maszyn.

Wycieczka niewątpliwie pomogła uczniom skonfrontować wiedzę teoretyczną, nabytą w szkole z praktycznym jej zastosowaniem w jednej z największych firm w Polsce produkującej sprzęt branży elektronicznej. Ponadto mogli zobaczyć jak od podstaw powstają podzespoły do sprzętów AGD codziennego użytku.