Szkocja zdobyta!

Grupa uczniów Elektryka przemierzyła pól Europy i dotarła aż do oceanu! Ale zacznijmy od początku.

25 września wyjechaliśmy z Opola w kierunku stolicy Holandii. Po nocy spędzonej w autobusie dotarliśmy do pięknego Amsterdamu. Miasto zwiedziliśmy z perspektywy statku, którym pływaliśmy po kanałach przenikających miasto. Urzeczeni atmosferą oraz widokami w godzinach wieczornych zameldowaliśmy się na promie aby po całonocnej podróży dotrzeć do Newcastle. Pierwszym punktem programu zwiedzania wyspy był ALWICK CASTLE – zamek, w którym były nagrywane sceny do filmu o Harrym Potterze. Szczególną atrakcją były lekcje latania na miotle oraz wizyta w zamkowym ogrodzie z kolekcją trujących roślin.

Kolejne dni upłynęły na zwiedzaniu najciekawszych miejsc Szkocji: Parku Narodowego Trossach, jednego z najbardziej malowniczych jezior Szkocji Loch Katrine, miasta Stirling z piękną średniowieczną starówką i zamkiem oraz Wallace Monument – wieżą widokową stojącą w miejscu, z którego wielki bohater szkocki William Walece dowodził wojskami szkockimi. Przejechaliśmy też przez Glencoe – najgłębszy wąwóz w Szkocji siedzibę słynnego szkockiego klanu Mc'Donaldów, górską dolinę, gdzie umieszczono scenerię słynnej, czarodziejskiej szkoły Hogwart z filmu Harry Potter. Niedaleko znajduje się również trasa nie mniej słynnego pociągu do Hogwartu. Następnie dojechaliśmy nad ocean w okolicach Loch Morar, najgłębszego jeziora Szkocji.

Ostatni dzień pobytu w kraju Bravehearta upłynął nam na zwiedzaniu Edynburga. Zobaczyliśmy między innymi Hollyrood Palace, Nowy Parlament, Royal Mile, katedrę St. Gile`s, Edinburgh Castle, Scott Monument, oraz muzeum The Scotch Whisky. Z uczuciem niedosytu opuściliśmy Szkocję obiecując sobie, że jeszcze tam wrócimy, udaliśmy się do Londynu. Tu spędziliśmy dwa dni podziwiając najciekawsze miejsca stolicy Zjednoczonego Królestwa. Zaczęliśmy od dzielnicy CITY z Katedrą Św. Pawła, London Bridge, Tower of London, Tower Bridge i słynne Muzeum Historii Naturalnej.

Ostatni dzień naszego odkrywania Londynu to przejazd London Eye, podziwianie budynków Parlamentu ze słynną wieżą zegarową na której zawieszony jest symbol Londynu – dzwon Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street, budynki gwardii konnej, St. James’s Park, Buckingham Palace, Trafalgar Square, National Gallery, Leicester Square. Ostatnia godzina pobytu w Londynie upłynęła nam na zakupach pamiątek przy Oxford Street. Z żalem opuściliśmy Londyn aby udać się w podróż powrotną do Polski.

Oprócz wrażeń których dostarczyły nam zwiedzane miejsca, wyjazd był znakomitą okazją do sprawdzenia swoich kompetencji językowych. Nie tylko oprowadzali nas brytyjscy przewodnicy, ale również nocowaliśmy u rodzin szkockich i angielskich. Było to duże wyzwanie bo szkocka odmiana angielskiego znacząco odbiega od standardowej wymowy, ale okazało się, że przy odrobinie dobrych chęci udało się nam porozumieć.

Wycieczka była fantastyczna i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się odwiedzić kolejny zakątek Zjednoczonego Królestwa. Już niedługo szczegóły…