Wycieczka do Pragi klas 1 AT i 1 FT

Klasy 1AT i 1 FT pod opieką wychowawczyń, Małgorzaty Jaworskiej-Suwała i Agnieszki Świsulskiej oraz zaproszonych na wspólną wyprawę Anity Chmielewskiej i Sylwii Święs, spędziły dwa dni w złotej Pradze. Tropiliśmy historię, widzieliśmy codzienne życie naszych sąsiadów, ale przede wszystkim rozmawialiśmy i cieszyliśmy się wspólnym czasem.

Wyjechaliśmy z Opola o godz. 06:00 z parkingu na ul. 1 Maja za „Biedronką. Około godz. 09:30 spotkaliśmy się z Pilotem w Kudowie. Wyruszyliśmy na spotkanie z Czechami i Pragą.

Zwiedzanie rozpoczął spacer na PLAC HRADCZAŃSKI. W programie zwiedzania znalazły się między innymi: KLASZTOR na STRACHOWIE, taras widokowy z panoramą HRADCZAN i MAŁEJ STRANY, LORETA, PAŁAC MARTINICKI, PAŁAC ARCYBISKUPI, gotycka KATEDRA ŚW. WITA, BAZYLIKA ŚW. JERZEGO, stary ZAMEK KRÓLEWSKI, ZŁOTA ULICZKA. MAŁA STRANA, jedna z najstarszych praskich dzielnic z okazałym PAŁACEM WALDSTEINA, obecnie siedzibą Parlamentu Republiki Czeskiej i KOŚCIOŁEM PANNY MARII, gdzie znajduje się słynna figurka Dzieciątka Jezus. Później przez najsłynniejszy praski zabytek MOST KAROLA, labiryntem malowniczych uliczek STAREGO MIASTA, przeszliśmy na RYNEK ze słynnym ZEGAREM ORLOJ. Około godziny 18 udaliśmy się do naszego hotelu na obiadokolację i znów o 20 wyruszyliśmy na nocny spacer po Pradze. Dopiero o 22 wróciliśmy do hotelu na nocleg.

Drugiego dnia po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu dalej zwiedzaliśmy Pragę. Tym razem w programie były: STARE MIASTO i STARE MIASTO ŻYDOWSKIE /JOSEFOV/. PLAC WACŁAWA, ALEJA NARODOWA, gdzie 17 listopada 1989 roku policja brutalnie stłumiła demonstracje studentów, rozpoczynając aksamitną rewolucję. Wyjazd do Opola nastąpił około godziny 14. W Kudowie pożegnaliśmy pilota, a o 20 byliśmy już na parkingu, którego wyruszaliśmy na naszą wyprawę.