Uczniowie Elektryczniaka na II konferencji Mózg-Komputer

15 marca uczniowie klas drugich i trzecich z zawodów technik informatyk i technik teleinformatyk wzięli udział w II konferencji Mózg-Komputer. Uczniowie pod opieką nauczycieli zgromadzili się w Auli Politechniki Opolskiej mieszczącej się w Zespole Dydaktycznym Łącznik przy ul. Mikołajczyka 16. Konferencja dotyczyła innowacyjnych technologii powstających na styku nauk, zajmujących się badaniem mózgu człowieka -  w tym BCI (ang. Brain Computer Interface) oraz nowej dziedziny informatyki, jaką jest neuroinformatyka. Udział miał na celu poszerzenie powszechnie znanych zagadnień związane z informatyką o elementy wiedzy dziedzin takich jak: neurobiologia, biochemia, inżynieria biomedyczna, neurologia, kognitywistyka, psychologia, neurorehabilitacja.

Dzięki prelegentom, nasi uczniowie mogli poznać różne aspekty mało popularnej dziedziny jaką jest jeszcze neuroinformatyka. Jak podkreślali organizatorzy: „Naukowcy zajmujący się rozwijaniem neuroinformatyki uważają, że cechą charakterystyczną osób, które się w niej specjalizują, jest fakt że mogą oni być specjalistami w zawodzie potrzebnym w historii ludzkości jako ostatnim, dlatego że neuroinformatycy „współtworzą” ludzki mózg. Można więc sądzić, że obecnie mimo braku ofert pracy w tym zawodzie (bądź też znikomo małej ich liczby), w przyszłości sytuacja ta może ulec diametralnej zmianie.” Dzięki trwającym na całym świecie badaniom nad technologią BCI, technologia ta w niedalekiej przyszłości, może być wokół nas tak blisko  jak aktualne metody wprowadzania danych, sterowania i komunikacji z urządzaniem jak np.: panele dotykowe, analizatory mowy, czy też interfejsy mechaniczne: mysz i klawiatura.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się prezentacje pokazujące praktyczne aspekty BCI prowadzone m.in. przez absolwentów naszej szkoły. Przedstawione zostało jak dzięki zastosowaniu istniejących, komercyjnych urządzeń, można sterować myślami ruchami animowanego awatara czy też kierować ruchem „czołgu” zbudowanego we własnym zakresie przez studentów (w oparciu o klocki Lego używane także przez nasze koło robotyczne – zapraszamy:). Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną konferencję, aby ponownie wziąć w niej udział i doświadczyć zmian i nowości w tej niszowym, ale bardzo ciekawym segmencie informatyki.