Elektryczniak w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego

26 lutego grupa 15 uczniów Elektryczniaka (z klas I GT, III DT i III FT) wraz z opiekunem Dariuszem Dzionkiem, uczestniczyła w warsztatach historycznych na Uniwersytecie Opolskim, których motywem przewodnim była 1050 rocznica chrztu Polski, przypadająca w tym roku (966-2016).

Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Mikołaja Iwanowa na temat wielowyznaniowości II Rzeczypospolitej. Później uczniowie, podzieleni na zespoły robocze, wzięli udział w czterech różnych warsztatach (po 30 minut każdy):

  • Kościół katolicki w polskich zmaganiach o suwerenność doby niewoli narodowej (dr Antoni Maziarz, Uniwersytet Opolski)
  • Ilustrowana historia Kościoła w PRL (dr Adriana Dawid, Uniwersytet Opolski)
  • List biskupów polskich do biskupów niemieckich z 18 XI 1965 r.: akt zdrady czy polskiej racji stanu? (dr Mariusz Patelski, Uniwersytet Opolski)
  • Św. Jan Paweł II i polska droga do wolności w przykładowych zadaniach maturalnych z historii (dr Marek Białokur, Uniwersytet Opolski).

Równocześnie dla nauczycieli przygotowano warsztaty: Dziedzictwo kościoła katolickiego na ziemiach polskich i możliwości jego prezentacji na lekcjach historii (mgr Tomasz Kowalski z VI LO w Opolu). Była to dla nas wszystkich bardzo pouczająca podróż w przeszłość. Warto nadmienić, że według najnowszych ustaleń- dokładna data chrztu Polski to 14 kwietnia 966 roku, a wydarzenie miało miejsce najprawdopodobniej w Poznaniu.

hist01

Uczniowie na warsztatach historycznych, od lewej: Michał Urban i Bartosz Błyszcz z klasy I GT,
Michał Mordarski, Damian Suszniak, Wojciech Olszewski i Micheasz Jeruzalski z klasy III FT