ELEKTRYCY I MECHATRONICY REALIZUJĄ PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ NA WYCIECZKACH ZAGRANICZNYCH

W odległości 120 km od naszej szkoły w pobliżu miejscowości Kouty nad Desnau znajduje się elektrownia szczytowo – pompowa należąca do grupy odnawialnych źródeł energii. Uczniowie klasy 4B i 4A Publicznego Technikum Elektrycznego nr 5 realizując nową podstawę programową udali się do elektrowni Dlouhe Stráné.

Śledzenie procesu technologicznego wytwarzania energii elektrycznej rozpoczęliśmy od górnego zbiornika którego korona położona jest na wysokości 1350 m n.p.m. Przebijając się początkowo przez gęstą mgłę, następnie nad chmurami podziwialiśmy wspaniałe widoki łącznie ze szczytem Pradziada. Kierując się w kierunku dolnego zbiornika podobnie jak woda niosąca energię, podziwialiśmy okolice zaliczane do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i doskonałe wkomponowanie urządzeń elektrowni w naturalne środowisko.

W pobliżu dolnego zbiornika mieliśmy okazję zapoznania się z funkcjonowaniem komory sterowni tzw. kawerny wydrążonej w skale z zainstalowanymi dwoma odwracalnymi hydrozespołami typu Francisa o łącznej mocy czynnej 640 MW. Cechą istotną tej elektrowni jest duża dyspozycyjność pozwalająca na uzyskanie maksymalnej wydajności za około 100s podając nieprzerwanie energię elektryczną przez 5,5 godzin i pozwalając na zapewnienie stabilności działania systemu elektroenergetycznego.

Następnie przeszliśmy drogą przepływu energii elektrycznej do transformatorów blokowych o przekładni 22kV/400kV i znamionowym prądzie pierwotnym 9329A i dalej do pierwszego słupa linii elektroenergetycznej 400kV.

W godzinach wieczornych wróciliśmy do Opola bogatsi o wrażenia natury estetycznej i uporządkowaną wiedzą dotyczącą wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni szczytowo – pompowej.

PS. Zaznaczyć należy że w roku szkolnym 2015/2016 klasy czwarte technikum są jednocześnie pierwszym rocznikiem który w grudniu 2015 r. kończy kształcenie zawodowe zgodnie z nową podstawą programową wprowadzoną do szkół ponadgimnazjalnych w 2012 roku.