Mechatronicy w Fiat Chrysler Poland i Tyskim Browarium

24 kwietnia 2015 roku klasa 3AT wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Tych. Głównymi punktami wycieczki była instytucja muzealna Tyskie Browarium oraz fabryka samochodów Fiat Chrysler Automobiles (już nie FiatAutoPoland, gdyż Fiat zakupił udziały marki CHRYSLER pod koniec 2014 roku). W fabryce FCA uczniowie zostali oprowadzeni przez doświadczonych przewodników, którzy zapoznali przyszłych techników z całym procesem produkcji pojazdów m.in. Fiat 500, Lancia Ypsilon, Ford K. W 2013 roku, pomimo bardzo dobrych wyników produkcyjnych fabryki w Tychach, zarząd główny Fiat postanowił przenieść produkcję Fiata Pandy do zakładów we Włoszech. Niewielką rekompensatą było rozpoczęcie produkcji w Tychach Lancii Ypsilon, której roczna produkcja wynosi mniej niż połowę produkcji Pandy.

Klasa mogła przyjrzeć sie ogromnemu poziomowi zautomatyzowania procesu produkcji. Gołym okiem widoczne było zaawansowanie techniczne zakładu, przykładowo na jego terenie znajduje się 918 robotów. Na najciekawszym stanowisku montażowym znajdowało się 18 ramion manipulatorów, z których każde wykonywało, tuż obok pozostałych, jednoczesne zgrzewanie elementów konstrukcyjnych z poszyciem nadwozia. Proces był bardzo widowiskowy przez snopy iskier powstające w procesie zgrzewania, jak również widok tak wielu urządzeń w trakcie tak ścisłej współpracy. Skłaniało to do przemyśleń, ile lat doświadczenia muszą mieć technicy, zanim pozwoli im się obsługiwać tę część linii produkcyjnej... ;-) Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni, że mogli zobaczyć rzeczywiste wykorzystanie maszyn i urządzeń o których słyszeli lub nawet uczyli sie w szkole. Jak sami mówili, obejrzenie tego było motywacją do pogłębiania samemu wiedzy na temat ich przyszłego zawodu.

Drugim punktem wycieczki było Tyskie Browarium, znajdujące się w centrum Tych. Jest to kompleks budynków, z czego jeden z nich jest największy i tam znajdują się kotły warzelne i pozostałe instalacje, a obok niego jest umiejscowionych naprawdę wiele zbiorników, w których następuje proces fermentacji i leżakowania, dzięki którym następuje m.in. zwiększenie klarowności, nasycenie dwutlenkiem węgla oraz wytworzenie odpowiedniego bukietu smakowo-zapachowego. Następnie po przedstawieniu nam całego procesu produkcyjnego, zostaliśmy oprowadzeni po pomoście z widokiem na halę rozlewni, w której butelki były myte, sprawdzane na obecność uszkodzeń, suszone, napełniane oraz zamykane. W tej części zakładów znajduje się również obsługa logistyki. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki na pewno spodobają sie uczniom klas, którzy chcieliby zobaczyć zakłady, będące zbliżone do ich potencjalnego przyszłego miejsca zatrudnienia. Było to bardzo pouczające i warte zapamiętania doświadczenie.
Specjalne podziękowania dla opiekunów wycieczki, wychowawczyni Pani Iwony Natalli oraz Pani Agnieszki Nowak.