OBCHODY "DNIA WETERANA" W OPOLU

3 Maja

OBCHODY „DNIA WETERANA’’ W OPOLU
24.05.2012 r.

Z udziałem weteranów misji pokojowych , młodzieży szkolnej oraz zaproszonych gości , odbyły się w Opolu uroczystości z okazji „ Dnia Weterana’’ działań poza granicami państwa . Bogaty program obchodów obejmował m.inn. udział młodzieży szkolnej w konkursie plastycznym oraz tematycznym nt. udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych , spotkanie z uczestnikiem misji w Iraku i Afganistanie – st.chor.sztab. Stanisławem Gawłem z 10 Brygady Logistycznej , zwiedzanie Brygady , spotkanie z weteranami misji Uroczystość zaszczycili swą obecnością : wojewoda opolski p. Ryszard Wilczyński , doradca marszałka województwa opolskiego – p. Janusz Wójcik , prezes ZW ZŻWP – płk Zbigniew Owczarek , prezes ZW ZKRPiBWP – płk Stefan Szelka , z-ca szefa WSzW w Opolu – ppłk Stanisław Maksymowicz , logistyk 10 B.Log. – ppłk Grzegorz Zgliński.

 

Obchody rocznicowe składały się z dwóch odsłon. W pierwszej odbył się konkurs tematyczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych . Udział wzięło 11 zespołów ze szkół województwa opolskiego , m.inn. z Opola , Nysy , Paczkowa, Kędzierzyna-Koźla , Olesna . Mieli oni za zadanie rozwiązać test , składający się z 38 pytań dot. udziału naszych żołnierzy w misjach zagranicznych w l. 1953-2011 . Zdecydowana większość uczestników znakomicie poradziła sobie z testem. Indywidualnie najlepszymi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola – Maciej Krakowiak i Adam Bąk , którzy ex quo zajęli I miejsce z wynikiem 43 pkt./ opiekun P. Damian Stankowicz / . W klasyfikacji zespołowej triumfowała również drużyna „ Elektryczniaka ‘’, gromadząc 119 pkt. Drugie miejsce zajął zespół z LO w Paczkowie z 112 pkt. , a trzecie Zespół Szkół Mechanicznych w Nysie , który zgromadził 104 pkt.

W tej części odbyło się spotkanie młodzieży z st.chor.sztab. Stanisławem Gawłem , który prezentując swoje zbiory z Iraku i Afganistanu oraz slajdy , barwnie opowiadał o swoich przeżyciach i wrażeniach . Dokonano też podsumowania konkursu plastycznego , na który napłynęło ponad 100 prac ze szkół podstawowych , gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa . Jury tego konkursu , któremu przewodniczył kierownik Klubu 10 B.Log. – Józef Kwiecień , było bardzo zadowolone z oryginalności i poziomu prac. Oceniano prace w 4 grupach wiekowych . Po posileniu się pączkami , młodzież udała się do obiektu koszarowego 10 Brygady , gdzie zwiedziła salę tradycji oraz obejrzała sprzęt wojskowy .

W drugiej części uczestniczyli zaproszeni goście . Laureatom obydwu konkursów – zdobywcom czołowych miejsc z konkursu plastycznego i tematycznego wręczono puchary , nagrody rzeczowe i dyplomy . Wręczali je – wojewoda Ryszard Wilczyński i doradca marszałka Janusz Wójcik. Podziękowania za przygotowanie młodzieży do konkursów otrzymali opiekunowie . Wojewoda opolski gratulował młodzieży i ich opiekunom osiągnięć i zainteresowania tematyką misji pokojowych i udziale w misjach polskich żołnierzy , zaś weteranom – członkom naszego Koła życzył dużo zdrowia i dalszego zaangażowania w kontaktach z młodzieżą . Żołnierska grochówka , którą raczyli się uczestnicy na zakończenie obchodów smakowała wyśmienicie.

W dniu 25.05.br. z zawodnikami zwycięskiej drużyny i jej opiekunem oraz prezesem Zarządy Koła nr 25 SKMP ONZ – gospodarzem uroczystości , spotkał się dyrektor szkoły . Serdecznie pogratulował kolejnego sukcesu reprezentacji „ Elektryczniaka’’ i życzył dobrych wyników w nauce oraz pomyślności w życiu osobistym. Kapitan zespołu – Maciej Krakowiak przekazał panu dyrektorowi puchar wraz z dyplomem za zajęcie I miejsca.