UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA W KOSZARACH

Dzień otwartych koszar

Okazją do kolejnego „Dnia otwartych koszar" w 10 Brygadzie Logistycznej, była 181 rocznica wybuchu powstania listopadowego, którego przywódca Piotr Wysocki jest patronem Brygady. Na placu apelowym w dniu 29 listopada 2011r. wystawiono część sprzętu, jakim dysponuje brygada /transporter opancerzony ROSOMAK, pojazd osobowo-terenowy HAMMER, wiele rodzajów samochodów transportowych, pojazdy zabezpieczenia medycznego, cysterny, itp./. Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście rosomak. Takie transportery /oczywiście wyposażone w dodatkowy sprzęt i uzbrojenie/ używają nasi żołnierze w Afganistanie. Wielką frajdą, zwłaszcza dla małych dzieci, była „przejażdżka" pojazdami Żandarmerii Wojskowej po placu apelowym.

Swoje stoisko przygotowała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu, która od dłuższego czasu prowadzi akcje promujące Narodowe Siły Rezerwowe oraz wojskowe szkolnictwo Kolejnym punktem było zwiedzanie Sali Tradycji Brygady, połączone z wyświetleniem filmu, obrazującego dokonania Brygady od jej utworzenia tj. od 1999 roku. 10 Brygada jest spadkobierczynią bojowych i historycznych tradycji 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Od 1999 r. jej żołnierze biorą udział w różnorodnych misjach zagranicznych /pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych/. Pełnili służbę w Macedonii, Kosowie, Iraku Kongo, Czadzie, zabezpieczali Igrzyska Olimpijskie w Atenach, udzielali pomocy humanitarnej po trzęsieniu ziemi w Pakistanie. Od kilku lat uczestniczą w misji w Afganistanie jako Narodowy Element Wsparcia /NSE/. Aktualnie przebywa tam X zmiana naszych opolskich logistyków . W pomieszczeniu obok swoimi wrażeniami z misji w Iraku i Afganistanie dzielił się z młodzieżą st.chor, sztab. Stanisław Gaweł.

 

Z zaproszenia do odwiedzenia Brygady skorzystał opolski „Elektryczniak", delegując klasy pierwsze technikum i ZSZ. Opiekę nad naszą młodzieżą sprawowali: Beata Peczeniuk, Marzena Kmieć, Maria Kowalska, Leszek Kamiński, Bogusław Rączka, ks. Marian Saska, Rafał Chwaliński, Michał Dziubałtowski. Dziękujemy dowództwu brygady za umożliwienie naszym uczniom obejrzenie sprzętu i zapoznanie się z historią i zadaniami brygady .