RATOWNICZKI ELEKTRYCZNIAKA W AKCJI

W dniu 29.05.2017 r. na obiektach stadionu olimpijczyków w Opolu przeprowadzono warsztaty ratownicze z zakresu udzielania I pomocy. Organizatorem warsztatów była Komenda Miejska PSP w Opolu, Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu i Urząd Miasta Opola. Uczestniczyło kilkanaście drużyn z opolskich szkół, w tym drużyna „ Elektryczniaka’’ w składzie: Ania Miklis – kapitan, Joasia Balcer i Ola Wójcik.

Strażacy z KP PSP przygotowali 4 stanowiska dla drużyn zaawansowanych ( tu startował nasz zespół) oraz 4 dla mniej zaawansowanych. Zadaniem ratowników na poszczególnych stanowiskach było udzielenie I pomocy poszkodowanym. Stanowisko 1 – uczeń spadł ze schodów, doznając obrażeń głowy i zranienia kończyny dolnej. Dodatkowo ciało obce ( gwóźdź) wbił mu się w prawe udo. Wystąpił także atak padaczki. Stanowisko 2 – w wypadku drogowym poszkodowany doznał urazu kręgosłupa, złamania kończyny dolnej oraz obrażeń głowy. Nie daje oznak życia. Stanowisko 3 – Tonący został wyciągnięty na brzeg. Jest nieprzytomny, bez funkcji życiowych. Dodatkowo ma złamaną kończynę dolną i ranę powierzchowną głowy. Stanowisko 4 – Pieszy , idący poboczem drogi został potrącony przez przejeżdżający samochód. Doznał złamania nogi oraz obrażeń głowy.

Nasze dziewczyny radziły sobie bardzo dobrze. Kapitan zespołu doskonale kierowała ratowniczkami, stawiając jasne i konkretne zadania, które były wykonywane sprawnie i prawidłowo. Warsztaty były znakomitą okazją do wyrabiania sobie właściwych nawyków przy udzielaniu I pomocy poszkodowanym, a także nauki posługiwaniem się np. workiem Ambu czy defibrylatorem. Występujący w roli instruktorów strażacy, to wyszkoleni ratownicy medyczni. Nie tylko życzliwie oceniali pracę dziewczyn, ale służyli też radą i pomocą. Dziękujemy im za to.

W ramach relaksu członkowie drużyn wspinali się na ścianki. Tu bezkonkurencyjna okazała się Ola Wójcik, która w b. dobrym czasie wspięła się na samą górę. Inną konkurencją było pokonanie kilkudziesięciu metrów ( slalom, przeszkoda) i celne skierowanie strumienia wody do celu. WORD przyjechał z symulatorem „ dachowania” pojazdu podczas wypadku drogowego. Zainteresowani, ( wśród nich nasze dziewczyny) skorzystały z tej możliwości i przekonały się, jak zachowuje się nasze ciało, poddane dynamicznemu ruchowi obrotowemu.

Resumując warsztaty spełniły swoje zadanie i warto w nich uczestniczyć. Niebawem warsztaty wojewódzkie. Tam również będziemy