RATOWNICY KOŁA SZKOLNEGO LOK UCZESTNICZĄ W GRZE TERENOWEJ

Członkowie sekcji ratownictwa medycznego SzK LOK „ Elektryczniaka’’ podczas gry terenowej zorganizowali 5 stanowisk, na których oceniali umiejętności udzielania I pomocy przez uczniów klas pierwszych. Uczniowie mieli za zadanie udzielić pomocy poszkodowanym w następujących sytuacjach:

  • Zajście na dyskotece / agresywny mężczyzna zaatakował kobietę, która doznała ataku padaczki /
  • Upadek ze schodów / głuchoniemy potknął się i upadł ze schodów /
  • Pogryzienia przez psa / mężczyzna uciekając przed psem upadł i złamał nogę oraz przewracając się skręcił nadgarstek. Pies dogonił go i ugryzł w nogę /
  • Wypadek przy wycince drzew / mężczyzna zranił się piłą /
  • Pijany mężczyzna uderza głową w drzewo / krwotok z uszu. Uraz głowy /

Dodatkowo młodzież miała za zadanie rozwiązać test z I pomocy zawierający 15 pytań.

W roli instruktorów wystąpili: Anna Miklis, Dawid Urbanek, Bartek Perzak, Bartek Błyszcz, Mateusz Plewka oraz Komor Fabian. W ich ocenie uczniowie potrafili prawidłowo wykonać podstawowe czynności ratownicze. Obserwując poczynania kilku grup stwierdzam, że przynoszą owoce zajęcia z I pomocy w ramach Edukacji dla bezpieczeństwa. Szkoda tylko, że w podstawie programowej jest stanowczo za mało godzin na te zagadnienia. Stanowiska urządzone były na pl. Wolności, tuż przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Dziękuję ratownikom za zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu dla sprawnego zorganizowanie i przeprowadzenia ćwiczeń, w szczególności Ani Miklis i Dawidowi Urbankowi, którzy kierowali pracami zespołu.