SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE

Study out of limits

ZAWODY SPORTOWO-OBRONNE "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE – 2011"

W dniach 19-20.04.2011r. na obiektach 1 Brygady Saperów w Brzegu rozegrane zostały wojewódzkie zawody sportowo-obronne pn. "Sprawni jak żołnierze". Organizatorami zawodów byli: Kuratorium Oświaty w Opolu, 1 Brygada Saperów w Brzegu i Wojewódzki Sztab Wojskowy. Wsparcia udzieliły: PCK w Opolu, LOK i Zespół Szkół Rolniczych w Żłobiźnie.

 

W zawodach uczestniczyły 3 – osobowe zespoły / dziewcząt i chłopców / ze szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego . Pierwszego dnia / 19 bm. / w godzinach dopołudniowych młodzież miała możliwość uczestniczyć w zawodach o puchar Dowódcy 1 Brygady Saperów. Przygotowano zestaw "wojskowych" konkurencji na przykoszarowym ośrodku szkolenia, a mianowicie: przenoszenie rannego na noszach, znalezienie ładunku IED umieszczonego w pojeździe przy użyciu zestawu PIRO, przenoszenie makiety ładunku IED przy użyciu manipulatora na odległość 5 m, pokonanie toru napalmowego, nawiązanie korespondencji radiowej, strzelanie na celność przy użyciu LSS Czantoria, wykrywanie przedmiotów niebezpiecznych przy użyciu wykrywacza, przenoszenie min ppanc. Na odległość 40 m, rzut kołem ratunkowym na odległość. Uczestnicy, w ocenie dowództwa brygady, wykazali się wysoką sprawnością fizyczną i umiejętnościami godnymi żołnierza Wojsk Inżynieryjnych. Bardzo dobrze spisała się nasza męska reprezentacja zajmując II miejsce / na 11 zespołów / za co nagrodzeni zostali dyplomem. Przedsięwzięcia brygadowe rozpoczęły się od inscenizacji ostrzelania naszych żołnierzy w Afganistanie przez rebeliantów i zachowania się żołnierzy w tej sytuacji. Profesjonalny pokaz w wykonaniu żołnierzy brygady uświadomił młodzieży z jakimi zagrożeniami nasi żołnierze na misji afgańskiej spotykają się na co dzień i jak należy wtedy reagować. Na placu koszarowym pokazano różny sprzęt wojskowy, którym dysponuje brygada, realizując swoje zadania w kraju i za granicą.

Po obiedzie rozpoczęły się pierwsze / z 5 konkurencji zawodów /, tj. pierwsza pomoc i test sprawnościowy. W konkurencji „I pomoc" zawodniczki i zawodnicy mieli do praktycznego wykonania: ocenę świadomości poszkodowanego, resuscytację krążeniowo – oddechową i pozycję bezpieczną, zaś w teście sprawnościowym należało pokonać bezbłędnie 8 przeszkód, rozstawionych na odcinku ok. 50 m, w możliwie najkrótszym czasie.

Wieczorem brygada „zafundowała" nam miłą niespodziankę w postaci występu artystycznego solistki i zespołu, działającego przy Klubie Garnizonowym. Zaproszono nas także do zwiedzenia bardzo pięknie urządzonej Sali Tradycji Brygady.

Rankiem następnego dnia "przegrupowaliśmy" się / większość na wojskowych STARACH / na poligon PĘPICE, gdzie rozegrane zostały pozostałe konkurencje, a więc : strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem ćwiczebnym RG – 42 do celu / 25 m chłopcy i 20 m dziewczyny / oraz bieg na orientację na trasie liczącej ok. 5 km.

Ogromnie miłą niespodzianką sprawiła nam drużyna męska w składzie: Michał GŁUSZEK / kl. 3 G /, Paweł MARKUSZEWSKI / kl. 1 C / i Łukasz WALDMAJER / kl. 1 E /, która w silnej obsadzie zajęła I miejsce, zdobywając 337,5 pkt. i pokonując wiele b. dobrych drużyn. Nasza drużyna nie miała słabych punktów, plasując się w czołówce w każdej konkurencji.

Podkreślić trzeba, że jest to pierwsze zwycięstwo "Elektryczniaka", w historii tych , jakże wymagających wszechstronnego przygotowania zawodów. Tym bardziej więc sukces ten zasługuje na uwagę i uznanie. W klasyfikacji indywidualnej Paweł Markuszewski zajął VI miejsce , a Łukasz Waldmajer był dziesiąty .

Nieco gorzej powiodło się naszym dziewczynom , które startując w składzie : Agnieszka KORNIJCZUK / kl. 3 G / , Małgorzata KOTTISCH / kl. 2 F / i Dominika KUREK / kl. 1 C / zajęły VI miejsce . Ale znów jest to wydarzenie historyczne , bowiem dziewczyny z „ Elektryczniaka ‘’ po raz pierwszy uczestniczyły w tych zawodach . Nigdy wcześniej nie wystawialiśmy żeńskiej reprezentacji . Walczyły bardzo dzielnie i za to należą się im słowa uznania i podziękowania . W klasyfikacji indywidualnej Małgosia Kottisch zajęła VI miejsce , a Agnieszka Kornijczuk była dziesiąta .

Podsumowując , zawody były b. udane , pogoda dopisała , gospodarze stanęli na wysokości zadania , a młodzież godnie reprezentowała naszą szkołę / zresztą jedyną z Opola / startującą w tych zawodach . Opuszczając gościnną ziemię brzeską i jej wojskowych gospodarzy , umówiliśmy się znów za rok . Do zobaczenia . Słowa podziękowania należą się opiekunom zespołów – mgr Wiktorii Weselak-Antoszczyk i mgr Jarosławowi Stykale .

W dniu 28.04.br. zwycięskie drużyny przyjął dyrektor szkoły, serdecznie gratulując im wspaniałych wyników oraz życzył dobrych wyników w nauce i pomyślności w życiu osobistym .

GRATULACJE !

Study out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limitsStudy out of limits