POKAZY Z I POMOCY DLA PIERWSZOKLASISTÓW

Jednym z istotnych przedsięwzięć podczas wyjazdu adaptacyjnego pierwszoklasistów opolskiego „ Elektryczniaka’’ do Banderozy w Głuchołazach, były pokazy ratownictwa medycznego z zakresu I pomocy. W dniu 20.09.2016 r. pokazy przeprowadzili ratownicy z sekcji ratownictwa medycznego koła szkolnego LOK w składzie: Mateusz Panicz – kierownik, Ania Miklis, Dawid Urbanek, Bartek Błyszcz i Patryk Fornal. Koordynatorem pokazu, autorem scenek i opiekunem zespołu był nauczyciel EdB mgr Edward Łakomy.

Ratownicy przygotowali pokaz udzielania I pomocy w różnych sytuacjach wypadkowych, które mogą zdarzyć się każdemu i wszędzie. Scenki obrazowały takie zdarzenia, jak: uderzenie przez pijanego mężczyzny głową o drzewo, niefortunny skok nastolatka do wody, użądlenie przez szerszenia, wybuch gazu w mieszkaniu.

 

Po pokazie uczniowie przystąpili do ćwiczeń na poszczególnych stanowiskach. Scenariusz zakładał 15 minutowe ćwiczenia przez zespoły ratowników klasowych na każdym stanowisku. Natomiast ratownicy na poszczególnych stanowiskach obserwowali ćwiczących, pomagali prawidłowo wykonywać czynności ratownicze oraz służyli radą i pomocą. Głównym celem pokazów i ćwiczeń było pokazanie algorytmu działań ratowniczych w różnych zdarzeniach wypadkowych. Zawiera on pewien schemat postępowania według którego należy udzielać I pomocy.

Wiedza i praktyczne umiejętności są niezbędne do prawidłowego wykonywania czynności ratowniczych. Pokazy i ćwiczenia uczniów klas pierwszych w Głuchołazach to kolejny krok na drodze zdobywania tych umiejętności. Ratownikom należą się słowa uznania i podziękowania za wielkie zaangażowanie podczas zajęć. Dodać należy, że prezentowali się naprawdę profesjonalnie. Zasługują na wyróżnienie.