REJONOWE ZAWODY PCK

W dniu 30.04.2016 r. na obiektach Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu, odbyły się rejonowe zawody PCK. Ich celem było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu I pomocy. Zawody składały się z części teoretycznej / rozwiązanie testu / oraz części praktycznej. Składała się ona z szeregu scenek – pozoracji. W ich trakcie uczestnicy mieli za zadanie wykonać czynności ratownicze w ciągu 10 minut na osobach poszkodowanych.

„ Elektryczniak’’ reprezentowała drużyna z sekcji ratownictwa medycznego Szkolnego Koła LOK w składzie: Mateusz Panicz /2AZ/– kapitan oraz członkowie: Dawid Macha /2B/, Dawid Urbanek i Bartek Błyszcz/1G/ oraz Patryk Fornal /1E/. Na poszczególnych stacjach ratownicy musieli zmierzyć się z takimi sytuacjami, jak: agresywnie zachowująca się kobieta, zdarzenie na dyskotece po nadużyciu alkoholu, poparzenia i rany twarzy w wyniku niewłaściwego odpalania petard, uraz kręgosłupa podczas treningu, omdlenie ucznia na zajęciach.

Nasza drużyna wykazała się dużą wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z zakresu I pomocy. Zajęła IV miejsce, choć do podium zabrakło niewiele. Pierwsze dwa miejsca zajęli „ pewniacy’’– ZSTiO oraz PLO nr2- finaliści centralnych zawodów z lat poprzednich. Najważniejsze jest jednak doskonalenie swoich umiejętności z I pomocy. I taki jest główny cel naszego udziału w tego typu przedsięwzięciach. Cieszy też fakt, że poszerza się nasza „ kadra’’ ratowników, która jest realnie przygotowana do udzielenia I pomocy potrzebującym.

zawody rejonowe pck dyplom

W najbliższych warsztatach ratowniczych będą uczestniczyć kolejni uczniowie spośród wyznaczonych ratowników z klas pierwszych.